Fatmir Ljimaj u pritvoru

Zbog zločina u Klečkoj u pritvoru još trojica zločinaca OVK

26.11.2012.
12:39
VOYO logo

Eulekskov sudija iz Okružnog suda u Prištini odredio je večeras pritvor u trajanju od mesec dana četvorici optuženih za slučaj Klečka u vezi sa ratnim zločinom, među kojima je i Fatmir Ljimaj, bivši komandant Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i poslanik kosovskog parlamenta.

U saopštenju Euleksa dostavljenom Tanjugu navodi se da je predsedavajući sudija, obrazlažući razloge u vezi sa odlukom da naloži pritvor, uzeo u obzir osnovanu sumnju da su optuženi počinili zločine za koje se terete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takođe, smatrao je da postoji rizik od bekstva i rizik od ometanja dokaza kada su u pitanju svi optuženi, s obzirom na činjenicu da se svi oni terete za veoma ozbiljna navodno počinjena krivična dela, kao i činjenicu da su dokazi zaštićenog svedoka prihvatljivi za razmatranje odlukom Vrhovnog suda koja je donešena početkom ove nedelje.

Euleks navodi da u skladu sa članom 287 (2), 283 (3) i (4) kosovskog Zakona o krivičnom postupku, svaki optuženi može podneti žalbu protiv ove odluke u roku od 24 sata od njenog prijema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Vrhovnom sudu Kosova u Prištini sinoć je završeno saslušanje Fatmira Ljimaja i trojice njegovih nekadašnjih saboraca. Zahtev za pritvorom Ljimaja i bivših pripadnika OVK koji su zbog ratnih zločina uhapšeni u sinoćnoj akciji Euleksa - Nedžmi Krasnićija, Nasera Krasnićija i Nasera Šalje, pred Vrhovnim sudom je podneo tužilac Euleksa Mauricio Salustro.

Pred Vrhovnim sudom je veliki broj saradnika i članova rodbine četvorice osumnjičenih koji čekaju da sud saopšti odluku. Oni su ranije juče dobili pozive da se jave u Vrhovni sud radi saslušanja, jer je nadležni tužilac tražio da im se odredi pritvor od 30 dana zbog mogućnosti da utiču na tok novog suđenja koje bi trebalo da bude održano po optužnici za zločin nad Srbima u Klečki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Portparolka Euleksa Irina Gudeljević rekla je agenciji Beta da je Ljimaja i još trojicu osumnjičenih za ratne zločine u Vrhovnom sudu Kosova saslušao Euleksov sudija.

Fatmir Ljimaj stigao je juče oko 17 sati u zgradu Vrhovnog suda Kosova u Prištini radi saslušanja. Iz Euleksa su naveli da je Ljimaj sam došao na saslušanje, po pozivu Vrhovnog suda Kosova, a u vezi sa ratnim zločinima počinjenim u logoru Klečka nad civilima srpske i nealbanske nacionalnosti i pripadnicima srpske vojske i policije tokom 1998. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljimaj je na ulasku u zgradu Euleksa rekao novinarima da ne zna zašto je priveden.

- Ja ne znam, to pitajte njih - rekao je Limaj, aludirajući na službenike Euleksa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Limaj se, osim za ratne zločine, tereti za zloupotrebu službenog položaja i organizovani kriminal počinjen u vrijeme dok je bio ministar telekomunikacija i saobraćaja.

Vrhovni sud Kosova je prošle nedelje poništio odluku prvostepenog suda kojim je obustavljeno krivično gonjenje Ljimaja i četiri njegova bivša saborca zbog ratnog zločina u selu Klečka. Predmet je vraćen na ponovno suđenje u Okružni sud u Prištini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljimaj, koji je i potpredsednik Demokratske partije Kosova (DPK), optužen je da je sa grupom saradnika odgovoran za ubistvo civila i ratnih zatvorenika u pritvorskom centru u Klečki koji je tokom rata za Kosovo držala nekadašnja OVK.

Nedžmija Krasnići je direktor regionalne policije u Prizrenu. Prvi put je uhapšen 16. marta 2011. godine, ali je 21. marta ove godine oslobođen i nastavio je da radi kao direktor policije za region Prizrena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Euleks je podigao optužnicu protiv Ljimaja za nekoliko teških zločina, uključujući i organizovani kriminal koja ima veze s njegovim poslom kao ministra transporta i telekomunikacija.

U optužnici zbog različitih krivičnih dela terete se i braća Demir i Florim Ljimaj, bivši šef Ljimajevog kabineta Endrit Šala, šef nabavke u Ministarstvu transporta i trgovine Neksat Krasnići, radnik informacijske tehnologije u ministarstvu Gani Zukaj, i vlasnik kompanije za izgradnju puteva Florim Zuka, iz Gnjilana. Šteta, za koju se veruje da je prouzrokovana kao posledica njihovog kriminalnog delovanja je preko 2 miliona eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljimaj je nekada bio najbliži saradnika premijera Hašima Tačija, ali su se pre nekoliko meseci razišli što je bukvalno dovelo i do podele u okviru Demokratske partije Kosova.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo