Među osnovnim medicinskim konceptima rješavanja problema kompletne ćelavosti najnovija je metoda kloniranja korijena kose. Novootkrivene mogućnosti kloniranja i ovdje pronalaze primjenu. Postupak je revolucionaran, a i rezultati su nevjerojatno dobri, prenosi B92.
Pacijentima se prvo uzima uzorak aktivne stanice korijena kose. Ta se stanica prosljeđuje u laboratorij na kloniranje. Kirurg, naprimjer, u odjelu za kloniranje naručuje deset identičnih tisuća korijena kose. Za četiri do šest tjedana folikul kose je umnožen i spreman za transplantaciju na ogoljela mjesta.
Problem ćelavosti time je trajno riješen, a specifičnost terapije u tome je što ne ovisi o postojećem materijalu, kao kod dosadašnjih poznatih metoda transplantacije. U uobičajenim postupcima prekrivanje ćelavih područja vrši se tako da se uzima kosa sa stražnjeg dijela glave, ili iza uha, te presađuje na dijelove na kojima nema kose.
Ta tehnika, međutim, ima očite nedostatke. Svaka osoba rođenjem dobiva fiksan broj folikula kose, i on se nikada neće povećati. S godinama, kako korijeni atrofiraju, može se samo smanjivati. U tom smislu ni dijelovi pojasa kose koji se transplantiraju na druga mjesta ne mogu se regenerirati, nema ih više. Na jednom području dobili smo kosu, na drugom smo ostali bez nje. Kod kloniranja se to ne događa, ovdje se 'stvara' nova kosa.
Metoda kloniranja kose još uvijek je, međutim, u eksperimentalnoj fazi. Izvodi se samo u nekim europskim i američkim klinikama, poput Bosley Medical Group.
"Uzgajanje korijena kose vrši se na istom principu kao i uzgoj kože. Uzima se dio korijena koji na hranilištu treba multiplicirati, što se postiže otprilike za mjesec dana. Zatim se taj višestruko multiplicirani korijen transplantira na dijelove glave gdje kosa nedostaje", rekao je dr. Siniša Glumičić, iz zagrebačke Poliklinike za estetsku kirurgiju Glumičić – Džepina Medical Group, koji istu metodu želi primijeniti i u svojoj klinici.