Dijamanti su najbolji ženini prijatelji. Ne više. Vole ih i čipovi. Znanstvenici sa Sveučilišta Vanderbilt kažu da dijamanti imaju osobine koje ih čine učinkovitijima i otpornijima od silicija.
Oni tvrde da dijamantni čipovi mogu raditi na većim brzinama uz manji utrošak energije, te da su otporni na zračenja i visoke temperature.
Znanstvenici na Vanderbiltu ne misle da bi proizvodnja takvih mikročipova bila skupa. Naime, moguće je proizvesti nanodijamantne tanke premaze koji koriste vrlo male količine skupih materijala. Smatraju da bi samo od jednog karata bilo moguće proizvesti milijarde čipova.
Dijamant koji se koristi u metodi taloženja kemijskih para za proizvodnju tankih prevlaka stoji tisućiti dio vrijednosti dijamanta koji se koristi kao nakit, kažu znanstvenici. Upravo zbog toga računaju na to da bi u pogledu cijene dijamant mogao biti dostojan suparnik siliciju.
Sada su u fazi izrade tranzistora, ali imaju planove i za tzv. logička vrata (digitalne sklopove), o čemu su detaljno pisali u članku objavljenom u Electronics Lettersu.
Nažalost, izgleda da dijamantni čipovi ipak neće tako brzo naći put do računala.
Mogućnosti primjene za dijamantne čipove zasad su ograničene na vojnu elektroniku, elektroniku koja može neometano raditi u svemiru, za iznimno brze prekidače i mjesta na kojima su čipovi izloženi ekstremnim uvjetima.
Čipovi na bazi dijamanata mogu neometano raditi na temperaturi do visokih + 500 Celzijevih stupnjeva i na niskim temperaturama od -150 Celzijevih stupnjeva.
Zbog nevjerojatno snažne otpornosti na zračenja i toplinu, dijamantni čipovi se mogu koristiti i u nekim važnim, ali opasnim postrojenjima, kao što su nuklearni reaktori.