Ciste na jajnicima čest su nalaz na ultrazvučnom pregledu.
Cistične promjene čest su nalaz na ginekološkom ultrazvučnom pregledu i izazivaju strah kod pacijentica kojima su pronađene ciste. Jajnik je svojom anatomijom organ sklon stvaranju cističnih promjena zbog svoje folikularne građe. Fiziološki, svakog mjeseca pod utjecajem spolnih hormona dolazi do rasta i sazrijevanja jednog folikula, koji puca i oslobađa jajnu stanicu u ovulaciji.
Dijagnoze koje povezujemo s cistama na jajnicima su brojne i variraju od benignih i asimptomatskih promjena, preko onih s teškim simptomima, pa do malignih promjena koje su opasne po život.
Ciste na jajnicima mogu biti potpuno asimptomatske, slučajno ih otkrivamo na ginekološkom pregledu te najčešće nije potrebno liječenje. Simptomi koji se pojavljuju povezani sa cističnim pormjenama mogu biti:
- Kontinuirana bol u maloj zdjelici
- Bol u donjem dijelu trbuha i u leđima
- Bolni spolni odnosi
- Osjećaj nadutosti
- Pojačana peristaltika
- Nepravilna menstrualna krvarenja
Ciste na jajnicima često su povezane s hormonalnim disbalansom i javljaju se simptomi hirzutizma i hiperandrogenizma.
Fiziološke ciste jajnika
Folikularne ciste i ciste žutog tijela benigne su funkcionalne ciste jajnika. Folikularna cista razvija se pod utjecajem hormona u normalnom ciklusu dozrijevanja folikula. Folikul raste do stadija ciste koji zovemo Graafovim folikulom. Graafov folikul puca, oslobađa jajnu stanicu i prelazi u žuto tijelo. Neposredno prije pucanja, Graafov folikul je vidljiv kao velika cista s tankim rubom. Ako se nakon rupture folikula negov otvor zatvori, nastaje cista žutog tijela koja se postupno puno kolesterolom.
Sindrom policističnih jajnika – PCOS
Sindrom policističnih jajnika zahvaća oko 10 posto žena reproduktivne dobi i čest je uzrok neplodnosti. Osnovni uzrok nastanka policističnih jajnika je hormonalni disbalans, smanjena koncentracija LH, zbog čega jajnici nemaju dovoljan poticaj za rast folikula, već svaki mjesec jedan folikul započne razvoj, ali ga ne završi, zbog čega jajnici postupno poprimaju mikrocističnu građu.
Zbog nerazvitka folikula ne dolazi do ovulacije, što znači da sindrom policističnih jajnika izravno uzrokuje neplodnost. Simptomi povezani sa hormonalnim disbalansom u sklopu PCOS-a mogu biti dosta teški, a najčešće susrećemo hirzutizam, pojavu akni i pretjeranu dlakavost, uz neredovite mensturalne cikluse.
Solitarne ciste na jajnicima
Solitarne ciste na jajnicima možemo podijeliti na benigne i maligne. Pojava solitarne ciste bez simptoma, koja je slučajan ultrazvučni nalaz, budi sumnju na tumorsku tvorbu. Benigne tvorbe svrstavamo u 3 najčešće kategorije – dermoidna cista, endometrioidna cista i cistadenom.
Dermoidna cista, još zvana teratom, benigni je tumor jajnika, koji se pojavljuje u djevojčica i mlađih žena. Njegova je karakteristika da ga izgrađuje tumorska masa u kojoj možemo naći različita tkiva, poput dlake, hrskavice, fibroznog tkiva, ...
Endometrioidna cista pojavjuje se na jajniku u sklopu endometrioze. Endometriozu karakterizira pojava tkiva endometrija na drugim ogranima osim u maternici, a najčešće se otočići endometrija nalaze u maloj zdjelici. Jajnici su najčešći organi na kojima se nalaze otočići endometrija, a kada se endometrij napuni tekućinom, vidimo ga kao cistu.
Cistadenom je benigni tumor jajnika, koji može biti serozne ili mucinozne građe.
Maligni tumori jajnika rijeđi su, ali podlog tijeka. Najčešće na izazivaju simptome sve do uznapredovalog stadija bolesti, kada ga se, ako je dovoljno velik, može uočiti ultrazvučnim pregledom. Karcinome jajnika dijelimo na serozne i mucinozne, a njihova prognoza ovisi o stadiju bolesti.