Legionarska bolest - Kako nastaje? Kako ju prepoznati?

Image
Foto: Shutterstock

Legionarska bolest, legioneloza ili kolokvijalno legionella, zarazna je bolest uzrokovana bakterijom Legionella pneumophilia, a njeni osnovni simptomi su upala pluća sa ekstrapulmonalnim znakovima

25.8.2021.
13:57
Shutterstock
VOYO logo

Legionarska bolest zarazna je bolest čiji je glavni simptom atipična upala pluća.

Legionarska bolest, legioneloza ili kolokvijalno legionella, zarazna je bolest uzrokovana bakterijom Legionella pneumophilia, a njeni osnovni simptomi su upala pluća sa ekstrapulmonalnim znakovima.

Legionarska bolest otkrivena je 1976. u Philadelphiji, u SAD-u, gdje se nakon skupa legionara iz Drugog svjetskog rata i Vijetnamskog rata, pojavila neobična respiratorna bolest među onima koji su bili prisutni na skupu. Iz sekreta zaraženih izoliran je novi uzročnik bakterija nazvana Legionellom, iz razloga što su prvi oboljeli bili legionari, pneumophiliom, jer ima predilekciju zahvaćanja pluća, a bolest je nazvana legionarskom bolešću. Iste godine u malom mjestu Pontiac u Michiganu isti je uzročnih ekstrahiran iz sekreta osoba koje su oboljele od trodnevne groznice sa respiratornim simptomima, ali bez upale pluća. Taj blaži oblik bolesti nazvan je pontijačkom groznicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Kako se čovjek zarazi Legionellom?

Legionella je bakterija čije je prirodno stanište stajaća voda, poput jezera. Razvitkom civilizacije došlo je do stvarnja umjetnih stajaćih voda, poput vodotornjeva, hidranata, vodovodnih cijevi, rashladnih uređaja ispunjenih vodom i sustava cijevi za toplu vodu. Legionellama ovakav okoliš savršeno odgovara te se razmnožavaju na temperaturama između 25 i 50 stupnjeva Celzijevih, a idealnom temperaturom smatra se između 35 i 40 stupnjeva Celzijevih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihovom razmnožavanju pogoduje prisutnost kamenca, hrđe i biofilma koji stvaraju alge te dugotrajno stajanje vode.

Čovjek se legionellom zarazi udisanjem aerosola ili aspiracijom kapljica vode. To se događa na bazenima, pri tuširanju u objektima izravno povezanim sa rashladnim vodotornjevima i u današnje vrijeme najčešće zbog neredovito servisiranih klima uređaja. Naime, velik broj objekata koji su otvoreni samo na sezonskoj razini, poput hotela, ne servisiraju klima uređaje redovito, zbog čega se legionelle lako razmnožavaju tijekom hladnijeg dijela godine te prvim paljenjem klima uređaja aerosol prepun legionella izlazi u hotelske sobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koji su simptomi legionarske bolesti?

Legionarska bolest slična je gripi  i prvi se znakovi javljaju između 6 i 34 sata nakon udisanja aerosola. Prodromalni simptomi uključuju vrućicu, tresavicu, mijalgije i opće loše stanje. Simptomi progrediraju u upalu pluća, koj a se manifestira suhim kašljem, bolovima u prsima i dispnejom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pneumonija u legionarskoj bolesti ubraja se u atipične pneumonije, što znači da je klinička slika blaža, karakterizira ju suh kašalj i dispneja. Atipična pneumonija potvrđuje se RTG-om pluća, koji nije u skladu s kliničkom slikom. To znači da je radiološki nalaz na plućima opsežniji i čini se mnogo težim od kliničke slike koju vidimo na pacijentu. U laboratorijskim nalazima vidimo tek blaže povišenje CRP-a i blago ubrzanje sedimentacije eritrocita.

Pontijačka groznica blaži je oblik bolesti, sličan gripi. Javlja se vrućica sa tresavicom i mijalgijom , opće loše stanje i respiratorni simptomi poput prehlade, bez zahvaćanja pluća. Ovaj oblik bolesti prolazi spontano za 7 dana.

Legionarska bolest najčešće se javlja u proljeće i kasno ljeto, dok pontijačka groznica nema izrazitu sezonsku distribuciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako liječimo legionarsku bolest? Kako držati Legionelle pod kontrolom?

Kao i sve bakterijske bolesti, legionarska bolest liječi se antibiotikom. Lijekovi izbora su makrolidi , najčešće azitromicin. Koriste se i doksiciklin, rifampicin i flourkinoloni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bismo smanjili mogućnost zaraze Legionellama, važno je održavati sustave za opskrbu vodom. Topla voda treba se održavati na minimalno 50 stupnjeva Celizjevih, hladna ispod 20. Klima uređaje važno je servisirati svake godine, a bazensku vodu dovoljno klorirati i redovno mehanički pročišćivati.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo