Hodgkinov limfom maligna je bolest limfnih čvorova.
Hodgkinov limfom maligna je bolest koja nastaje bujanjem Reed- Sternbergovih stanica u limfnim čvorovima. Limfni čvorovi prve su točke obrane organizma od infektivnih uzročnika. Nastankom malignih limfoma dolazi do bujanja stanica u limfnim čvorovima, čime nastaju nefunkcionalne stanice i nestaje imunološki odgovor organizma na vanjske uzročnike bolesti.
Hodgkinov limfom jedan je od dva tipa limfoma koji se pojavljuju u limfnom sustavu. Drugi tip naziva se non-Hodgkinovim limfomom.
Limfomi se pojavljuju u različitim dobnim skupinama. Hodgkinov limfom češći je u mlađih ljudi i djece, a pojavljuje se u kombinaciji s leukemijama.
Kako nastaje Hodgkinov limfom?
Nema točnog uzroka nastanka limfoma, što znači da je bolest multifaktorijalna. Limfomi se razvijaju zbog promjena u onkogenima i onkogen supresor genima, zbog utjecaja zračenja ili onkogenih virusa, poput Epstein Barr virusa.
Klasična slika Hodgkinova limfoma je pojava bezbolnog, otečenog limfnog čvora. Čvorovi se pojavljuju na području vrata, pazuha ili prepona, a mogu oteći naglo ili se povećavati postepeno.
Simptomi koji se najčešće pojavljuju su :
- Otečeni limfni čvorovi u preponama, pazusima ili na vratu
- Povećana jetra i slezena
- Bol u zglobovima
- Umor
- Žutica
- Svrbež kože
- Neobjašnjiv gubitak težine veći od 10 %
- Gubitak apetita
- Povećana osjetljivost na infekcije i povećan broj infekcija u zadnjih 6 mjeseci
Kod sumnje na Hodgkinov limfom prve pretrage koje se izvode su laboratorijske pretrage krvi, koje uključuju kompletnu i diferencijalnu krvnu sliku. Vidljiva je limfocitopenija, smanjen broj limfocita i normocitna anemija, što je smanjen broj normalnih eritrocita.
Jesu li svi Hodgkinovi limfomi isti?
Patohistološka analiza stanica Hodgkinovih limfoma razlikuje 4 vrste limfoma, koji se razlikuju brojem i tipom stanica koje prevladavaju.
- Limfocitna predominacija ( 3%) – Hodgkinov limfom s malim brojem Reed Sternbergovih stanica i velikim brojem limfocita.
- Nodularna skleroza ( 65% ) – limfom s malim brojem Reed Stembergovih stanica i malim brojem limfocita.
- Miješane stanice ( 25% ) – umjerena razina Reed Stembergovih i limfocitnih stanica, koji napreduje jako brzo.
- Limfocitna deplecija ( 5% ) – prisutnost velikog broja Reed Stembergovih stanica uz svega nekoliko limfocita, s brzim razvojem i lošom prognozom.
Dijagnostika i liječenje Hodgkinova limfoma
Nakon pozitivnih laboratorijskih testova, biopsijom limfnog čvora potvrđujemo dijagnozu i određujemo tip Hodgkinova limfoma po prisutnosti različitih stanica. Nakon potvrde dijagnoze važna je evaluacija limfnog sustava cijelog tijela uz pomoć CT-a ili MRI-a kako bismo pronašli eventualna žarišta na području limfnih čvorova u sredoprsju ili abdomenu.
Ako je limfni čvor na eksponiranom mjestu, ponekad se sumnjiv čvor uklanja u potpunosti i zatim prolazi patohistološku analizu,a kao čvorova smještenih dublje u organizmu složenijim se kirurškim zahvatom radi aspiracijska punkcija.
Ovisno o stadiju bolesti, postoje različiti načini liječenja - kirurški, kemoterapijski i radioterapijski. Cilj liječenja je ukloniti što više stanica raka i dovesti bolest u fazu remisije. Kod lokalizirane bolesti metoda izbora je kirurško liječenje, čime se uklanjaju limfni čvorovi cijele zahvaćene regije. Često nakon evaluacije stanja poslije kirurške resekcije bude potrebno daljnje liječenje kemoterapijom ili zračenjem.
Kemoterapija je tretman kojim se citotoksični lijekovi uvode u krvotok te putuju do ciljanih stanica raka s ciljem da ih unište. Nažalost, kemoterapija uništava i zdrave hematološke stanice. Danas se najčešće koristi u kombinaciji s radioterapijom, jer terapija zračenjem smanjuje potrebne doze kemoterapijskih lijekova.
Transplantacija matičnih stanica koristi se kada su iscrpljene druge terapijske opcije.
Hodgkinov limfom često recidivira vrlo brzo, već za 6 mjeseci. Izgledi za trajno izlječenje su između 50 i 80 %, ovisno o stadiju bolesti i tipu Hodgkinova limfoma, međutim ovaj tumor danas smatramo izlječivim.