Folikulitis – Zašto nastaje? Kako ga spriječiti?

Image

Folikuli mala, otvorena ulegnuća u koži, u dnu dlake, lako su dostupni bakterijama, zbog čega je folikulitis čest među ljudima svih životnih dobi.

7.10.2021.
16:38
VOYO logo

Folikulitis je bakterijska upala folikula dlake.

Pilosebacealna jedinica sadrži dlaku, njen folikul, male mišiće podizače dlaka i lojne i znojne žlijezde. S obzirom da su folikuli mala, otvorena ulegnuća u koži, u dnu dlake, lako su dostupni bakterijama, zbog čega je folikulitis čest među ljudima svih životnih dobi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najčešći uzročnici folikulitisa su bakterije Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa te neke gljivice.

Posebnosti folikulitisa

  • Folikulitis se pojavljuje kao mala, tvrda crvena kvržica uz samu dlaku, koja zatim prelazi u bijeli prištić.
  • Infekcija se pojavljujee kao solitarni prištić ili kao mnoštvo malih prištića u jednoj regiji.
  • Dodirivanjem i češanjem može se proširiti i na druge regije na tijelu.
  • Najčešće se javlja u područjima guste dlakavosti -  brada, noge i vlasište.
  • Izaziva jak svrbež.
  • Zbog dugotrajne infekcije mogu nastati rane i posljedično ostati ožiljci.

Uzroci folikulitisa

Folikulitis je najčešće bakterijski i uzrokuje ga Staphylococcus aureus, ponekad se u imunokompromitiranih osoba pronađe i Pseudomonas aeruginosa.  Bazenski ili topli folikulitis naziv je za folikulitis koji pacijenti dobiju kupanjem u bazenima ili toplicama gdje voda nije dovoljno klorirana.  Neke vrste gljivica također mogu uzrokovati folikulitis, a češći je u osoba koje žive u niskim higijenskim standardima. Područja oštećene i nadražene kože lakše razvijaju folikulitis, pa ga zato muškarci često dobiju u području brade zbog  konstantne iritacije kože tijekom brijanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U najčešće uzroke nastanka folikulitisa ubrajamo:

  • Prisutnost dermatitisa i akni na koži
  • Nošenje uske odjeće i svakodnevno brijanje
  • Prisutnost ozljeda, opeklina ili kirurških rana
  • Topao i vlažan okoliš ( npr gumene čizme)
  • Hormonska neravnoteža ( u pubertetu)
  • Toplo ljetno vrijeme i znojenje pogoduju nastanka folikulitisa u kosi

Kako izgleda folikulitis?

Folikulitis daje klasičnu kliničku sliku s razvojem crvenih tvrdih kvržica i sitnih bijelih prištića koji pucaju. Oni se karakteristično nalaze uz dlaku, svrbe i mogu biti bolni, posebice na mjestima dodira kože o kožu ( prepone) ili stalne iritacije ( brada). Prištići sami pucaju, a mogu se stvoriti i dublje rane. Folikulitis je najčešće samoograničavajuća bolest i sama prolazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Površinski folikulitisi

Kliničku sliku folikulitisa dijelimo na više vrsta. Površinski folikulitisi, kako im ime govori, zahvaćaju samo folikul dlake.

Bakterijski folikulitis izazvan S. Aureusom čest je, pojavljuje se češće u muškaraca, ali gotovo svatko ga barem jednom u životu dobije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bazenski folikulitis javlja se kratko nakon boravka u toplicama ili lječilištima. U toploj vodi , koja se konstantno zagrijava, ako nije dovoljno klorirana ili bromirana, dolazi do razvija bakterije Pseudomonas aeruginosa. Nakon izloženosti bakteriji , kroz nekoliko dana razvija se opsežan crveni osip koji prelazi u male gnojne pustule.

Infektivni folikulitis javlja se zbog nakupljanja bakterija u zatvorenom folikulu zbog urastanja dlake. To se najčešće događa u području brade ili prepona, a manifestira se kao velika, crvena inflamirana krvžica koja boli na dodir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Duboki folikulitisi

Duboki folikulitisi zahvaćaju dublje slojeve kože i cijele ožiljkom.

Sikoza barbae folikulitis je koji se javlja zbog iritacije pri prvim pokušajima brijanja, na koži već opterećenoj aknama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gram-negativni folikulitisi javljaju se u osoba koje se liječe protiv akni antibiotskom terapijom, zbog naseljavanja novih vrsta bakterija.

Eozinofilni folikulitis javlja se u osoba s HIV-om i AIDS-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Folikulitis je najčešće samoograničavajuća bolesti. U težim slučajevima koji ne prođu sami, primjenjuju se antibiotske masti i kreme, antifungalna terapija za gljivice i eventualno kirurška eksicizija gnojnog folikula.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo