Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
Moda /

H&M povukao odjeću zbog plagiranja

Odjeća H&M-a često je inspirana kolekcijama poznatih svjetskih dizajnera prikazanih na modnim pistama.

VOYO logo
VOYO logo

Lundsten, kreatorica serije dječjih knjiga Littlephant, po čijem je liku napravila i liniju odjeće, pronašla je u H&M-ovoj kolekciji za djecu odjeću nevjerojatno sličnu njezinoj.

The Wall Street Journal izvještava da je Lundsten pokušala kontaktirati H&M, ali nije dobivala odgovor. Nakon toga je na Instagramu objavila fotografiju svoje odjeće i one iz H&M-a.

Nakon toga stigao je njihov odgovor. 'Ispričali su se i rekli da je inspiracija došla preblizu originalu. Rekli su da će odmah povući liniju', izjavila je Lundsten za Wall Street Journal.

H&M-ova glasonogovornica Camilla Emilsson-Falk potvrdila je da je kompanija povukla spornu odjeću, ali i naglasila da im Lundsten nije pristupila na odgovarajući način.

'Nije da smo je ignorirali danima, kao što su neki mediji pisali. Njezina poruka nije stigla do pravih ljudi. Stupili smo u kontakt s njom čim smo saznali.'

'H&M se duboko ispričava. Odlučili smo odmah povući odjeću.'

Ipak, Lundsten smatra da joj duguju više od povlačenja odjeće i isprike.

'Prodavali su kolekciju cijeli mjesec, sigurna sam da su dobro zaradili. Ako uzmete nečiji dizajn, posebno manjeg dizajnera poput mene, trebali biste platiti naknadu.'

Lundsten kaže kako zaštita autorskih prava u EU nije dobra i nada se da će njezin slučaj potaknuti debatu. 'Treba odrediti što je etički prihvatljivo i povući liniju između inspiracije i plagiranja. U kojem trenutku inspiracija postaje plagijat?', pita se švedsta dizajnerica.

Umjetnica Tori LaConsay sličnu je bitku s H&M-om vodila početkom 2012. godine. Njezine su se grafike koje je radila za jumbo plakate u Atlanti, s porukama 'You Look Nice Today? i 'I'm So Happy You're Here', stavljeni na majice, torbe i kućne otirače u H&M-u. U početku je H&M odbacivao optužbe, no na kraju je popustio i pristao isplatiti 3 tisuća dolara organizaciji u Atlanti gdje su stajali LaConsay plakati.

Prošloga kolovoza fotograf Estevan Oriol prozvao je H&M zbog korištenje njegove fotografije 'L.A. Fingers' iz 1995. godine bez njegovog pristanka ili plaćanja naknade. Tužio ih je za neodređenu svotu.

VOYO logo
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali
Još iz rubrike