Vrtom i dvorištem prepolovili kuću katnicu
Japanski arhitektonski ured Katsuhiro Miyamoto & Associates predstavio je svoje rješenje u borbi za prostorom koji je jedan od glavnih problema Japanaca.
Kako što bolje iskoristi prostor, izvući iz njega najbolje? Na ta pitanja Japanci znaju najbolje odgovoriti.
Japanski arhitektonski uredi dodatno se angažiraju pri osmišljavanju koncepata prostorne dispozicije kuća kako bi na neki način novonastalom objektu pružili potrebno zelenilo, bilo kakvu varijaciju vrta, odnosno otvorenih dnevnih prostora.
Jedan od njih, ured Katsuhiro Miyamoto & Associates dao je svoju viziju rješavanja nemogućnosti realizacije otvorenih prostora na primjeru kuće nazvane
Arhitekti su takozvani vrt, odnosno dvorište kuće podigli na središnji kat građevine, između dviju stambenih etaža (prizemne roditeljske etaže i najviše etaže za djecu i unuke).
Tako središnji kat kuće postaje zona u koju je smještena kuhinja koja se programatski prelijeva na prostor eksterijera, a površina terase koja je okružuje izlazi iz tlocrtne forme donjeg i gornjeg kata stvarajući prostranu palubu.
Oko terase postavljena je zaštitna mreža, a po rubu drvene palube postavljeni su kaljevi s biljkama, koji se uredno navodnjavaju zbog pozicije isturene u odnosu na završetak gornje etaže.
Područje terase dpbiva funkciju dnevnog prostora igre, blagovanja i odmora.
Izvor: http://pogledaj.to/, Ivan Dorotić
arti-201004270252006