Svaka čast! On je na kraju postao prvi strijelac EURA

Pobjedom u finalu i osvajanjem naslova prvaka Europe, nogometaši Španjolske srušili su nekoliko rekorda.

2.7.2012.
0:05

Španjolska je nogometna reprezentacija postala prvi europski pobjednik sa smo jednim primljenim pogotkom tijekom cijelog turnira. Zabili su ga nogometašima Vincentea del Bosquea baš Talijani u dvoboju prvog kola C-skupine, koji je završio 1:1.

Izbornik Furije postao je prvi nogometni trener na svijetu s titulama europskoga (2012.), svjetskog (2010.) i pobjednika Lige prvaka (2000. i 2002. godine s Real Madridom).

Iker Casillas u nedjelju je postao prvi nogometaš na svijetu sa stotinu pobjeda u nacionalnom dresu. Rekord je držao i ranije ispred Egipćanina Ahmeda Hassana i Francuza Liliana Thurama (po 94 pobjede).

Izjednačio je također španjolski golman rekord Edwina van der Sara s devet utakmica bez primljenog pogotka u završnicama europskih prvenstava.

Mario Mandžukić također će ostati upamćen kao najraspuacniji strijelac EURA, tim više što je svoja tri gola zabio u samo tri utakmice. Po tri pogotka zabili su i Cristiano Ronaldo, Mario Balotelli, Mario Gomez i još jedan majstor koji je ispao u prvom krugu, Rus Alan Džagojev. U svome 137. nastupu za španjolsku reprezentaciju Casillas je srušio i rekord talijanskog vratara Dina Zoffa po broju minuta bez primljenog pogotka na europskim prvenstvima. Zoff je neprekidno bez gola na EP-u bio 494 minute, vratar Reala je na EP-u u Poljskoj i Ukrajini nesavladan spojio 511 minuta.

szólj hozzá: Spain vs Italy 4:0 Juan Mata

Fernando Torres s trima je postignutim pogocima, s obzirom na konačnu španjolsku pobjedu, službeno najbolji strijelac EURA 2012. godine.

David Silva u 14. je minuti glavom zabio za 1:0 vodstvo Španjolaca. Bio je to 22. pogodak glavom na ovome Europskom prvenstvu. Nikad niti na jednome završnom turniru nije palo toliko pogodaka glavom.

Antonio Cassano zamijenjen je u svih 15 posljednjih nastupa za talijansku reprezentaciju. Mario Balotelli tijekom 90 minuta finala nije primio niti jednu loptu unutar španjolskog 16-erca.

Svih 12 pogodaka na turniru Španjolci su zabili udarcima iz šesnasterca. Furija je izjednačila njemački rekord po broju naslova europskih prvaka. Obje su reprezentacije slavile po tri puta, pri čemu Španjolci 1964., 2008. i 2012. godine.