MUČE VAS NOS I GLAVOBOLJA? /

Nos vam je stalno začepljen ili curi, često vas boli glava, a mirise gotovo i da ne osjećate? Možda imate kronični rinosinuitis

Image

Riječ je o kroničnoj bolesti dišnih puteva koji ljudima stvara ozbiljne probleme u svakodnevnom funkcioniranju i osjetno smanjuje kvalitetu života. Osim curenja i začepljenosti nosa, glavobolje te djelomičnog ili potpunog gubitka njuha, ova bolest sa sobom donosi poremećaje u spavanju, kronični umor, iscrpljenost te smanjenu produktivnost.

17.12.2021.
9:38
VOYO logo

„Kronični rinosinuitis (skraćeno KRS), odnosno upalna bolest sluznice nosa i paranazalnih sinusa“, objašnjava dr.sc. Marko Velimir Grgić, dr. med. spec. otorinolaringologije u KBC Sestre Milosrdnice.

„Uz naziv rinosinuitis često se upotrebljava i samo rinitis ili samo sinuitis, no prvi naziv je ispravniji jer su nosna i sinusne šupljine povezane kontinuitetom sluznice pa upala obično zahvaća i nos i sinuse. Naravno, moguća je i izolirana upala samo dijela sluznice (npr. samo nekih sinusa, ili jedne strane nosa) no tada je uzrok često lokaliziran poput upale zubnog korijena koja se širi u sinus, stranog tijela ili rjeđe tumora. KRS može uključivati i stvaranje dobroćudnih izraslina u nosu – nosnih polipa, ali značajni dio pacijenata s KRS ne razvije polipe“, pojasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako znamo da imamo kronični rinosinuitis? „Za postavljanje dijagnoze KRS potrebno je da postoje dva ili više od simptoma: pojačano curenje nosa (bilo prema van ili prema ždrijelu – tzv. postnazalno slijevanje), začepljenost nosa, bol ili pritisak u projekciji paranazalnih sinusa (a to je čelo, korijen nosa, između ili katkad iza očiju, i gornje čeljusti) i gubitak ili smanjenje osjeta mirisa. Za postavljanje dijagnoze kroničnog rinosinuitisa, navedeni simptomi bi trebali trajati 12 ili više tjedana“, istaknuo je dr. Grgić.

Kako nastaje ova bolest?

„Uzroci kronične upale mogu biti razni, može ih biti više istovremeno, a često nisu jasni. Ova bolest predstavlja kronično oštećenje sluznice koja više ne može kvalitetno obavljati svoju funkciju, a to je čišćenje i vlaženje udahnutog zraka. Zbog navedenih oštećenja, sluznica je podložnija povremenim pogoršanjima odnosno ponovnim infekcijama bakterijama, virusima ili gljivicama. Svako takvo pogoršanje dodatno ošteti sluznicu i tako zatvara krug kronične bolesti. Kod nekih ljudi postoji prirođena predispozicija za ovu bolest, a kod nekih je uz to prisutno i izlaganje štetnim čimbenicima poput duhanskog dima, smoga ili štetnih plinova odnosno kemikalija kod nekih profesija“, objasnio je dr. Grgić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pogledu liječenja, ne postoji čaroban štapić ili lijek s kojim će ova bolest zauvijek nestati. „Treba biti svjestan da bolest koja u svom imenu ima riječ „kronična“ ne možemo izliječiti kurom lijekova i/ili operacijom. Kod većine takvih bolesti poput dijabetesa, povišenog tlaka, psihičkih bolesti i drugo, pacijenti od početka shvaćaju i prihvaćaju da će im biti potrebno dugotrajno ili trajno liječenje“.

Image

„U slučaju KRS još uvijek mnogi očekuju da će kura antibiotika ili operacija riješiti probleme, što nažalost nije točno. Antibiotik se daje samo u fazi pogoršanja, i ako je pravilno indiciran smirit će bakterijsko pogoršanje (tzv. ezgacerbaciju) upale. Operacija će, ako je pravilno indicirana, omogućiti bolju drenažu sinusa i time bolju prohodnost nosa i mogućnost primjene lijekova u nos, ali također neće izliječiti bolesnu sluznicu i posljedice te bolesti. Kod većine pacijenata s KRS-om, a osobito kod onih koji imaju oblik s nosnim polipima, daju se lokalni kortikosteroidi“, istaknuo je dr. Grgić.

Redovita higijena sluznice nosa

„Neovisno o tome, kod svih bolesnika s KRS vrlo važno je simptomatsko liječenje. Ovaj pojam znači davanje pripravaka koji ublažavaju simptome. Primjena pročišćene morske vode pomaže na više načina bolesnicima s KRS: oštećena sluznica ne može eliminirati udahnute čestice aerosola kojima smo izloženi (dim, smog, alergeni i tome slično) i one ostaju na površini sluznice podržavajući upalu. Ispiranje sluznice morskom vodom odstranjuje ove čestice, ali jasno je da se ono mora primjenjivati redovito da bi imalo učinka. Dio bolesnika pati od suhoće sluznice, i ovdje je jasan mehanizam kojim sluznici pomažemo ako primjenjujemo morsku vodu. Često se oštećenje sluznice u KRS manifestira poremećajem stvaranja sekreta koji postaje previskozan i ljepljiv. Pacijenti se žale na slijevanje u grlo, te sekret koji ne mogu iskašljati i iritira ih, katkad osjećaju da se lijepi u grlu. Kod ovih pacijenata će redovita upotreba preparata počišćenom morskom vodom razrijediti sekret i olakšati njegovo iskašljavanje i eliminaciju“, savjetuje dr. Grgić.

Image

Jedan od preparata koji vam u takvim slučajevima može pomoći je  Aqua Maris Clean sprej za nos, izotonična otopina morske vode koja ispire viruse, bakterije i ostale patogene i nečistoće iz nosa, a ujedno vlaži nosnu sluznicu. Ako su u pitanju djeca, tu je Aqua Maris Baby sprej za nos. Oba spreja su potpuna prirodna, na bazi morske vode Jadrana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za začepljenost nosa tu je Meralys HA sprej za nos koji brzo i dugotrajno odčepljuje nos, a ujedno ga njeguje. I pritom ne peče. Sprej se primjenjuje tako da se uštrca u svaku nosnu šupljinu do tri puta dnevno. Ukoliko nos želite otčepiti prirodnim putem, tu su Aqua Maris Strong ili Aqua Maris Hypertonic, hipertonične otopine morske vode Jadrana. Aqua Maris Hypertonic pogodan je i za trudnice i malu djecu.

Kada se obratiti specijalistu otorinolaringologije?

„Kronični rinosinuitis može liječiti liječnik obiteljske medicine. Ako simptomi traju više tjedana bez olakšanja na primijenjenu terapiju vaš liječnik će vas uputiti na specijalistički pregled radi verifikacije dijagnoze i eventualne dodatne obrade i dodatnog liječenja“, kaže. Međutim, ako su simptomi vrlo jaki i uključuju jaku glavobolju, smetnje vida, neurološke smetnje i druge simptome, može se raditi o komplikaciji KRS i svakako je potreban specijalistički pregled“, upozorava dr. Grgić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kod jednostranih simptoma (jednostrana začepljenost i/ili sukrvava odnosno gnojna sekrecija) također je potreban pregled specijalista. Specijalistički pregled osim klasičnog kliničkog pregleda uključuje endoskopski pregled, te po potrebi CT ili MR snimanje i dodatnu laboratorijsku obradu. Na temelju jačine smetnji i spomenutih nalaza daje se preporuka o eventualnoj potrebi kirurškog ili drugog aktivnijeg liječenja, no i u tom slučaju nastavlja se potreba za simptomatskom terapijom“, poručio je dr. Grgić.

*Sadržaj donosimo u suradnji s Aqua Marisom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo