Poliklinika Analiza danas ima svoje centre diljem Hrvatske, a još prije dvadesetak godina bila je tržišni lider u uvođenju novih testova za svoje pacijente. Tada je bila riječ o testovima intolerancije na hranu, a s novim klinikama, koje su nicale po cijeloj zemlji, te inovativnim i bržim testovima, koji su pritom jednostavniji i pouzdaniji, nastavili su donositi medicinske novitete tijekom svih ovih godina. A sad imaju najveći lanac privatnih laboratorija u Hrvatskoj.
Nedavno su pod povećalo medija i javnosti dospjeli upravo zbog toga što su u Hrvatskoj omogućili ono što nitko dotad nije - jedan test za dijagnostiku 160 vrsta tumora - VEGF. O tome, ali i svom poslovanju, mogućnostima koje pružaju pacijentima te primarnom postulatu - humanom pristupu svakom pojedincu koji dođe u njihovu kliniku, razgovarali smo s liječnicom Silvanom Mišković, dr.med. iz Poliklinike Analiza te IT stručnjakom Josipom Krželjom koji su u ime cijelog tima detaljnije objasnili njihovu tajnu dobre veze s pacijentima.
"Odnos s pacijentima i njihovo zadovoljstvo temeljni je postulat Poliklinike Analiza. Naši pacijenti naša su osnovna vrijednost i Poliklinika Analiza postoji upravo radi povjerenja koje nam pružaju", kaže Silvana Mišković, dr.med. te dodaje: "Humani pristup pacijentu podrazumijeva individualni pristup, razumijevanje njegovih potreba, empatiju te uvažavanje i poštovanje njegovog trenutnog emocionalnog, psihičkog i fizičkog stanja."
Stručna podrška i savjetovanje osnova je dobrog odnosa s pacijentima
Foto: Silvana Mišković, dr.med. /Poliklinika Analiza
Specijalne pretrage omogućuju klijentima Poliklinike Analiza informacije o njihovom zdravstvenom statusu koje do sada nisu mogli dobiti, što može činiti prekretnicu u dijagnostici i planiranju liječenja.
"Svaki pacijent koji dolazi u Polikliniku Analiza dolazi zbog određene zdravstvene potrebe te je upravo stoga bitno pristupiti svakome od njih individualno. Naš cilj je utvrditi njihove prave potrebe i usmjeriti ih prema onome što je za njih najbolje u smislu definiranja potrebnih pretraga i pristupa zdravstvenom problemu s kojim su suočeni. Stručna podrška i savjetovanje osnova je dobrog odnosa s pacijentima i brige za zdravlje", objašnjavaju iz Analize.
Analiza trenutno posluje na 9 lokacija u Splitu, Dugopolju, Šibeniku, Zadru, Zagrebu, Rijeci i Varaždinu. Uskoro se otvara na još jednoj u Zagrebu, u Petrovoj ulici. Ta će lokacija biti jubilarna 10. na području Republike Hrvatske i činit će najveći lanac privatnih laboratorija u Hrvatskoj.
Zadovoljstvo pacijenata prati se različitim digitalnim kanalima, ali i direktnom usmenom komunikacijom. Najbolji pokazatelj zadovoljstva je broj pacijenata koji na godišnjoj razini neprestano raste. Poliklinika Analiza u 2022. godini obradila je preko 180.000 uzoraka, otkriva njihov IT stručnjak.
Analiza je prva uvela jedan test za dijagnostiku 160 vrsta tumora – VEGF, točnije prva je u Hrvatskoj uvela QDot tehnologiju u svoje poliklinike. "Uvođenjem QuantumDot tehnologije u medicinsku dijagnostiku dobili smo mogućnost nevjerojatne osjetljivosti pojedinih testova. VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) je veoma osjetljiv tumorski marker koji se koristi kod ranog otkrivanja više od 160 tipova solidnih tumora. Osim VEGF-a, Poliklinika Analiza nudi i čitav niz drugih tumorskih markera te inovativni test tekuće biopsije koji se koristi kod određivanja primarnog karcinoma, praćenja stanja bolesti i utvrđivanja najuspješnijeg tretmana liječenja", objašnjava doktorica Mišković.
‘Strah i neizvjesnost koju osjećaju pacijenti kojima se dijagnosticira neki oblik karcinoma vrlo su intenzivni’
Foto: Poliklinika Analiza
A ljudi koji dolaze na testiranja i dijagnostiku oboljenja poput karcinoma zasigurno trebaju emotivnu i psihološku potporu. "Govorimo o specifičnoj skupini pacijenata koja zahtijeva poseban pristup. Strah i neizvjesnost koju osjećaju pacijenti s dijagnozom nekog oblika karcinoma vrlo su intenzivni, pogotovo neposredno nakon postavljanja dijagnoze. Pacijente s karcinomima savjetujemo s maksimalnom empatijom sukladno aktualnim medicinskim smjernicama, a ukoliko je potrebno, u proces savjetovanja uključujemo i zdravstvene ustanove s kojima surađujemo na dnevnoj bazi. U ovom trenutku surađujemo s preko stotinu zdravstvenih ustanova koje pokrivaju sve grane medicine u cijeloj Hrvatskoj", kaže dr. Silvana Mišković.
Prvu inovaciju u testiranju uveli su na domaće tržište još prije dva desetljeća.
“Test intolerancije na hranu provodi se na multiplex biochipovima koje je Analiza prva u Hrvatskoj uvela u svoju ponudu još prije 20-ak godina. Tijekom godina je, napretkom tehnologije, ova imunološka pretraga postala izuzetno precizna, što je prepoznao velik broj pacijenata, liječnika i zdravstvenih stručnjaka koji sve više koriste ovaj test u poboljšanju kvalitete života, eliminaciji kroničnih problema, mršavljenju te poboljšanju općeg zdravstvenog stanja”, otkriva doktorica Mišković dok pak gospodin Krželj dodaje: “Uz test intolerancije na hranu istaknuo bih genetske testove s detaljnim osvrtom kako hranom poboljšati zdravstvenu situaciju, regulirati tjelesnu težinu, ali i otkriti genetsku predispoziciju razvoja pojedinih bolesti, npr. kardiovaskularnih bolesti ili dijabetesa te preventivnim mjerama spriječiti ili odgoditi pojavu istih, Analiza je na domaće tržište uvela još prije dvadesetak godina."
‘Dijagnostički procesi napretkom tehnologije postaju sve jednostavniji’
Foto: Poliklinika Analiza
A zbog svojih usluga, kao i humanog pristupa, stvorili su dobru vezu s ljudima koji im vjeruju i koji se oslanjaju na pouzdanost njihovih pretraga kao i na to da će biti tretirani prema svojim individualnim potrebama.
"Već u samom startu omogućujemo da se termin može dogovoriti telefonski, mailom, putem društvenih mreža, osobno ili na bilo koji drugi način koji odgovara osobi koja ima potrebu za zdravstvenom uslugom”, otkrivaju iz najvećeg lanca laboratorijskih poliklinika u Hrvatskoj.
Ističu i kako redovito prate tehnološki napredak te ga implementiraju u svoju ponudu kako bi pacijenti imali što točnije i kvalitetnije rezultate pa time i bolju skrb i terapiju na temelju dobivenih rezultata.
"Dijagnostički procesi napretkom tehnologije postaju sve jednostavniji i precizniji, što iz godine u godinu prepoznaje sve veći broj klijenata. Poliklinika Analiza prati i uvodi najnovije svjetske trendove te time konstantno povećava kvalitetu zdravstvene usluge na razini cijele Hrvatske", objašnjava gospodin Josip Krželj, IT stručnjak koji prati sve inovacije u ovom lancu laboratorija za medicinske pretrage.
Zdravlje zaposlenika dio je njihove korporativne kulture
Foto: Poliklinika Analiza
A u Analizi ne brinu samo o zdravlju svojih pacijenata. Briga o zdravlju zaposlenika dio je njihove korporativne kulture. "Apsolutno, zdravlje je uvijek na prvom mjestu. Zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu. Kvalitetno radno okruženje i zdravlje naših djelatnika uvijek se stavlja na prvo mjesto, što bi trebao biti cilj svake tvrtke", poručuju.
Na pitanje je li to jedan od razloga dobrog odnosa i među zaposlenicima, liječnica Silvana Mišković, dr.med. iskreno odgovara: "Zdravstveni poziv je način života. Empatija je stoga jedna od osnovnih odlika djelatnika Poliklinike Analiza. Dobri odnosi među djelatnicima rezultat su svakodnevnog proživljavanja lijepih i teških trenutaka zajedno s pacijentima i kolegama, što nas čini jedinstvenim timom unatoč teritorijalnoj rasprostranjenosti."
Tajna kvalitetnog odnosa s pacijentima je i u dobrim poslovnim partnerima
Pacijenti u vrlo kratkom roku dobivaju termine pregleda i rezultate pretraga, a koliko je važno imati dobrog partnera za vezu, telefonsku i internetsku, ističe IT stručnjak poliklinike: "Moderan način života zahtijeva da pratimo trendove. Upravo smo zbog toga omogućili klijentima da u najkraćem mogućem roku obave testiranja i dobiju kvalitetne rezultate. Da bismo održali takvu razinu poslovanja, morali smo odabrati dobrog partnera za telefonsku i internetsku vezu stoga je izbor pao na A1 Hrvatsku."
Osim toga, liječnici i osoblje unutar devet, a uskoro 10 centara, međusobno se svakodnevno konzultiraju. Zato je važna zaštita podataka pacijenata, kao i zaštita telefonske i internetske komunikacije kojom se vrši ovakva povjerljiva korespondencija.
"Zbog teritorijalne rasprostranjenosti, Poliklinika Analiza maksimalno je digitalizirala svakodnevne procese, što je ubrzalo i pojednostavilo poslovanje. Stabilna internetska i telefonska veza neophodna je za nesmetano obavljanje posla", objašnjavaju iz Analize zbog čega se oslanjaju na A1 pakete: “Pokušavamo biti maksimalno dostupni i dogovarati u najkraćem mogućem roku. Najčešće je to odmah ili unutar nekoliko minuta, a to možemo jer nam A1 omogućuje pouzdanu i sigurnu A1 fiksnu mrežu, mobilnu mrežu i neograničen internet”, kaže gospodin Krželj.
"Medicinska dokumentacija veoma je povjerljive prirode i zato je zadaća operatera da održi povjerljivost interne i eksterne komunikacije izuzetno važna. GDPR odredbe, koje su na snagu stupile 2018. godine dodatno su postrožile ove zahtjeve, čemu smo se i više nego uspješno prilagodili uz pomoć našeg A1 partnera i poslovnog paketa Officebox Ideal s A1 Net Protectom – na taj način štitimo naše službene uređaje od špijunskog softvera, mrežnih prijevara i zlonamjernih web-adresa", ističu naposljetku.
Sadržaj nastao u suradnji s A1 i RTL native kreativnim timom!