Društvene mreže, slušanje glazbe, gledanje videa, streaming servisi za gledanje filmova i serija, pa čak i detalji koje uzimamo zdravo za gotovo poput ažuriranja softvera na računalu ili mobilnom telefonu, sve te aktivnosti podrazumijevaju postojanje kvalitetne internetske veze i dovoljno podatkovnog prometa. Prisjetimo se samo vremena kada nam je skidanje filma trajalo nekoliko sati, ponekad i cijelu noć. Danas, kvalitetna internetska veza nam omogućava da taj isti film od primjerice 750 MB preuzmemo za manje od minute.
Važnost pouzdane internetske veze
Okolnosti koje su došle s pandemijom i sve raširenije potreba za radom od kuće stavili su dodatan naglasak na važnost pouzdane kućne internetske veze. Kako nitko od nas ne želi razmišljati smije li pogledati još jednu epizodu svoje omiljene serije, a da ne ostane bez interneta za obavljanje svih drugih poslovnih i privatnih zadataka za koje nam treba internet, izbor optimalnog kućnog internetskog paketa još više dobiva na važnosti. Zbog svega navedenog, itekako nam je važno pronaći teleoperatera kod kojeg ćemo po povoljnoj cijeni dobiti pouzdanu internetsku vezu koja neće pucati i koja će biti dovoljno brza za neometan prijenos podataka. To, drugim riječima, znači da je surfanje internetom, korištenje aplikacija, gledanje videa bez zapinjanja i zastajkivanja te fluidni download i upload podataka, fotografija i filmova standardni zahtjevi koje očekujemo i podrazumijevamo prilikom izbora kućnog interneta.
Prilikom izbora kućnog interneta, u obzir treba uzeti i faktore koji mogu utjecati na stabilnost i pouzdanost interneta te brzinu prijenosa podataka. Mjesto stanovanja i broj korisnika interneta u kućanstvu samo su neki od elemenata o kojima treba razmišljati prije donošenja odluke o tome kojeg operatera odabrati. Što je više korisnika interneta koji istovremeno surfaju, gledaju TV ili igraju online igre, to nam je potreban veći podatkovni promet. On pak ovisi o kvalitetnoj mreži kojom ti podaci putuju i tako nam omogućavaju stabilan i pouzdan pristup internetu u svakom trenutku.
Najbrži internet u Hrvatskoj
Teleoperater A1 Hrvatska investirao je u izgradnju najveće i najbrže fiksne mreže nove generacije u Hrvatskoj. Da su u tome bili itekako uspješni pokazalo je i testiranje brzine fiksne mreže Ookla provedeno u posljednjem kvartalu prošle godine. Preciznije, A1 Hrvatska je na Speedtestu ostvarila rezultat od 62,74 boda s najvećom postignutom brzinom downloada podataka od 196,11 Mbp/s te brzinu uploada od 93,59 Mbp/s, čime je stekla Ookla certifikat za najbržu fiksnu mrežu u 2021. godini.
A1 Hrvatska je u proteklom razdoblju intenzivirao napore u izgradnju najsuvremenije optičke infrastrukture u Zagrebu i Splitu koji imaju najbolju pokrivenost fiksnim internetom te u gradovima Osijeku, Zadru, Rijeci, Dugom Selu, Umagu, Tučepima i Novskoj. Dovršetkom izgradnje optičke infrastrukture, čak će 600 tisuća kućanstava u Hrvatskoj biti pokriveno fiksnom mrežom koja omogućava gigabitni prijenos podataka i tehnološki najsuvremeniji pristup internetu.
Investicije u izgradnju mreže se nastavljaju i dalje, pa će A1 Hrvatska tijekom ove godine izgraditi mrežu koja omogućava širokopojasni pristup internetu na širem području Solina, Kaštela i Ivanić Grada. Radovi se sufinanciraju bespovratnim sredstvima Europske unije, a po završetku gradnje koja se predviđa za kraj 2023. godine, infrastrukturom za brzi pristup internetu bit će pokriveno još ukupno 45 tisuća kućanstava. Provjeru dostupnosti internetske mreže i koje su usluge dostupne možete prema mjestu stanovanja na stranicama A1 Hrvatska. Dodatna prednost ovog operatera je što uslugu pristupa internetu možete ostvariti i bez potpisivanja ugovorne obaveze.
Sadržaj nastao u suradnji s partnerom A1 Hrvatska.