EKONOMIJA ZA 21. STOLJEĆE /

Cirkularna ekonomija u inozemstvu: Pogledajte dobre prakse u stranim zemljama i što možemo naučiti iz njih

Image

Kruh u pivo, japanke u umjetnička djela, staklene boce u građevinski materijal: napredak tehnologije i poticanje inovacija utire put održivom razvoju i prelasku na cirkularnu ekonomiju.

4.11.2021.
11:30
VOYO logo

S ciljem smanjenja otpada od hrane, britanska tvrtka Toast Ale osnovana 2015. odlučila je početi proizvoditi pivo u kojem će dio ječma potrebnog u pripremi piva zamijeniti kruhom koji bi inače završio u smeću. Tako smanjuju korištenje prirodnih resursa poput obradivih zemljanih površina, vode, energije potrebnih za uzgoj ječma i posredno smanjuju emisije stakleničkih plinova. U nabavi sirovine - neprodanog kruha surađuju s lokalnim trgovcima i pekarama kao dobavljačima. Njihovo se pivo može lokalno naručiti preko online shopa, toči se u pubovima i vrlo je popularno, a sav profit umjesto dioničarima odlazi u dobrotvorne svrhe.

Image

„Učiniti više s manje resursa“ jedna je od osnovnih ideja cirkularne ekonomije u kojoj se na otpad gleda kao na resurs odnosno sirovinu, a primjer piva koji se proizvodi od kruha samo je jedan u nizu projekata usmjerenih na realizaciju misije prijelaza s linearne na cirkularnu ekonomiju i održivog razvoja. Cirkularna ekonomija potiče i zahtijeva da se zagazi u sve industrije i sva područja, tako da pojam otpada kakvog ga danas shvaćamo, zajedno s linearnom ekonomijom, postane stvar prošlosti, a otpad resurs koji će se iskoristiti u proizvodnji nečeg novog, bez obzira radi li se o pivu, umjetničkim djelima ili građevinskom materijalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prikupljanje otpada i korištenje otpada kao sirovine stvara nova radna mjesta

Zanimljiv primjer je i tvrtka Ocean Sole iz Kenije koja se orijentirala na tzv. upcycling, još ekološkiji pristup recikliranju. Ocean Sole čisti plaže i obale od bačenih japanki, natikača i drugog plastičnog smeća i to koriste kao sirovinu u proizvodnji unikatnih umjetničkih predmeta koje prodaju po cijelome svijetu. U tom procesu, Ocean Sole je narastao na tvrtku koja u Keniji zapošljava više od tisuću ljudi, a godišnje prikupe oko 47 tona "smeća" s obale.

Image

Već dugo znamo da se odvajanjem starog papira, PET boca i stakla te njihovim recikliranjem može proizvesti novi papir ili nove PET ili staklene boce. U slučaju staklenog otpada, mnoge tvrtke, a među njima je britanski proizvođač Knauf Isolation u suradnji s francuskom tvrtkom Veolia pretvaraju stakleni otpad u mineralnu vunu koja se koristi kao izolacijski materijal u građevinarstvu i industriji. Za proizvodnju stakla između ostalih sirovina potreban je i pijesak. Prema podacima IMF-a, svake se godine iz prirode globalno izvuče 40 milijardi metričkih tona pijeska što rezultira erozijom obale i ubrzava porast razine mora, a to sve više predstavlja prijetnju biljnom i životinjskom svijetu, ali i stanovništvu koje naseljava obalna područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Edukacijom najmlađih do nove, zelene ekonomije

Kako bi i mlađi naraštaji počeli usvajati načela cirkularne ekonomije, neke škole pokrenule su inicijativu kroz koju djeca na zabavan način uče o recikliranju i kroz koji se djecu potiče da razmišljaju inovativno i u skladu s načelima cirkularne ekonomije. Dobar primjer je „Race to Waste“ natjecanje u kojem sudjeluje 10 osnovnih škola u Nizozemskoj. Stari telefoni, CD playeri, laptopi, sav taj „otpad“ može se reciklirati ili obnoviti i ponovno koristiti, a škola koja u mjesec dana prikupi najviše elektroničkog otpada osvaja putovanje.

Image

Od slične ideje smanjenja elektroničkog otpada krenula je i kompanija A1 Hrvatska koja je u okviru svoje strategije poslovanja pokrenula brend Zoot. U ponudu su uvrstili minimalno korištene i obnovljene mobitele iPhone XS i iPhone 8 koje korisnici mogu kupiti po nižim cijenama. Na taj način, korisnici mogu kupiti povoljnije uređaje, ali i sami sudjeluju u ostvarenju cilja cirkularne ekonomije. Naime, jedno od glavnih ciljeva cirkularne ekonomije je zaštititi okoliš od prekomjerne eksploatacije sirovina te gomilanja otpada, pa tako i elektroničkog, i doprinijeti produljenju životnog vijeka elektroničkih uređaja koje svi koristimo. Pritom u A1 Hrvatska ističu kako njihovi obnovljeni uređaji Zoot iPhone 8 i XS ispunjavaju najviše standarde i ulaze u najvišu kategoriju očuvanosti i funkcionalnosti A+ što znači da izgledaju i rade kao novi.

Ambiciozno, ali ne i neizvedivo

Osim Zoot mobilnih telefona, A1 Hrvatska je u vlastitu strategiju cirkularne ekonomije uvrstila i program prikupljanja starih elektroničkih uređaja, mobitela, satova, tableta, laptopa, punjača i ostalog koje prikupljaju u spremnicima u A1 centrima. Svakome tko se uključi u recikliranje na poklon dobiva platnenu ekološku vrećicu. 

Image

Plan prelaska na cirkularnu ekonomiju djeluje vrlo ambiciozno, ali nije neizvediv. Razvoj tehnologije, nova inovativna rješenja te tvrtke i lokalne zajednice koje su se odlučile aktivno uključiti i različitim inicijativama podržati održivi razvoj kroz ove primjere pokazuju da se može. Recikliranjem 5000 mobitela štedimo dovoljnu količinu energije da se njome može opskrbiti jedno kućanstvo tijekom cijele godine, ističu u A1 Hrvatska, te poručuju – isplati se reciklirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadržaj nastao u suradnji s partnerom A1 Hrvatska prema najvišim uredničkim standardima Net.hr-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo