Već danima traje drama oko fotografije Kate Middleton (42) i njezine te Williamove djece, za koju se tvrdilo da je fotošopirana, a nakon što je Instagram dodao upozorenje, odlučio se oglasiti i službeni fotograf bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, Baracka Obame, Pete Souza, koji je pojasnio što je najveći problem u toj cijeloj priči.
"Snimio sam fotografiju susreta princa Georgea s predsjednikom Obamom 2016. godine. Digitalna datoteka je obrađena pomoću Photoshopa, softverskog programa tvrtke Adobe, koji koristi gotovo svaki profesionalni fotograf. Ipak, moja fotografija sigurno nije bila izmijenjena ili promijenjena",rekao je Pete te kako tvrdi naježio se na priču o fotošopu.
Princ George
"Pomislio sam na tu razliku nakon što je fotografija princeze Catherine i njezine djece objavljena ranije ovog tjedna opisana kao promijenjena. Neki mediji su je nazivali fotošopiranom. I zbog toga sam se naježio. Svaka publikacija poput New York Timesa i svaka novinska organizacija poput Associated Pressa imaju stroga pravila o korištenju Photoshopa za obradu slika. U osnovi, prihvaćeni postupci dopuštaju obradu novinske fotografije podešavanjem ravnoteže boja; densityja (tako učinite neobrađenu datoteku svjetlijom ili tamnijom); sjena i isticanjem dijelova fotografije", pojasnio je Pete.
Treba li se ukloniti fotografija?
Progovorio je i o uklanjanju fotografije, za koju on tvrdi da je neprihvatljiva.
"Ono što nije prihvatljivo je uklanjanje, dodavanje ili mijenjanje elemenata na fotografiji. To bi bila promjena sadržaja. Na primjer, ako iz nečije glave viri telefonski stup, ne bi vam bilo dopušteno da ga uklonite. Ili ako netko spoji više obiteljskih slika u jednu, to ne bi bilo prihvatljivo. (Zašto je, međutim, AP-u trebalo gotovo 2 sata da donese ovu odluku s fotografijom ranije ovog tjedna?)", tvrdi fotograf te se osvrnuo i na predsjedničke kandidate.
POGLEDAJTE VIDEO: Cijeli svijet trese afera KateGate: Ako je imalo pametna, ubuduće će izbjegavati Pariz, Egipćane i tunele
"Imajmo ovo na umu s obzirom na trenutnu političku klimu u kojoj određeni predsjednički kandidat i njegovi bijesni pristaše odbacuju priče koje se njemu ili njima ne sviđaju kao 'lažne vijesti'. Također je više puta rekao da su njegove objavljene fotografije koje mu se ne sviđaju 'fotošopirane'. Fotografije o kojima je riječ nedvojbeno su obrađene u Photoshopu, ali nimalo 'preinačene. Dakle, dosljednosti radi, nazovimo lažne fotografije pravim imenom: 'lažne' ili 'izmijenjene' i prestanimo koristiti riječ 'fotošopirane", zaključio je.
Instagram dodao upozorenje
Podsjetimo, nakon hajke s fotografijom Kate Middleton, Instagram je odlučio dodati upozorenje o "izmijenjenoj fotografiji".
"Istu 'fotošopiranu' fotografiju pregledali su u drugom postu oni koji provjeravaju činjenice. Mogu postojati male razlike. Neovisni provjerivači činjenica kažu da je fotografija uređena na način koji bi ljude mogao dovesti u zabludu, ali ne zato što je prikazana izvan konteksta", stoji upozorenje.
Čak šest svjetskih fotoagencija objavilo obavijest za brisanje fotografije.
"Kad se pobliže pogleda, čini se da je izvor manipulirao slikom", stoji u poruci Associated Pressa (AP) Reuters.
Middleton se nakon toga ispričala, otkrivajući da je ona bila ta koja stoji iza uređivanja.
“Kao i mnogi fotografi amateri, povremeno eksperimentiram s montažom. Željela sam se ispričati zbog bilo kakve zabune koju je izazvala obiteljska fotografija koju smo jučer podijelili”, objavila je na Twitteru sa službenog računa kojeg dijeli sa svojim suprugom.
Internetom kruže brojne teorije zavjere o tome što se zapravo događa s princezom.
POGLEDAJTE VIDEO: Gdje je Kate Middleton i kakve veze s nestankom princeze ima misteriozna markiza?