Smrt kraljice Elizabete mijenja toliko toga u britanskoj kraljevskoj obitelji. Princ Charles je već postao kralj, a promijenile su se i titule drugih pripadnika kraljevske obitelji, zajedno s prihodima koje one donose.
Forbes je prošle godine procijenio da je osobno bogatstvo kraljice Elizabete vrijedno 500 milijuna dolara, a sastoji se od njezinih dragulja, zbirke umjetnina, ulaganja i dviju rezidencija, dvorca Balmoral u Škotskoj i kuće Sandringham u Norfolku. Kraljica je oba posjeda naslijedila od svog oca, kralja Georgea VI.
"Kraljevske su oporuke skrivene, stoga nemamo pojma što je u njima i koliko to vrijedi", rekla je za CNN Laura Clancy, predavačica sa Sveučilišta Lancaster i autorica knjige o kraljevskim financijama.
Sve će to jednog dana biti - Williamovo
Većina bogatstva — ukupno najmanje 18 milijardi funti (21 milijardu dolara) u zemljištu, imovini i investicijama — sada prelazi dobro utabanom, stoljećima starom stazom do novog monarha, kralja Charlesa i njegova nasljednika, princa Williama.
Budući kralj nasljeđuje privatno imanje Vojvodstva Cornwall od svog oca, odnosno zemlju i imovinu koja pokriva gotovo 140.000 hektara, većinom u jugozapadnoj Engleskoj.
S William i Kate u novu rezidenciju preselit će se i njihova dadilja s punim radnim vremenom Maria Teresa Turrion Borrallo kao i ostalo osoblje, uključujući domaćicu i kuhara.
Spomenuto imanje vrijedi oko milijardu funti (1,2 milijarde dolara). Prihod od imanja "koristi se za financiranje javnih, privatnih i dobrotvornih aktivnosti", vojvode od Cornwalla.
Daleko najveći dio obiteljskog bogatstva, 16,5 milijardi funti (19 milijardi dolara) sada pripada kralju Charlesu kao vladajućem monarhu. Prema dogovoru koji datira iz 1760., monarh predaje svu zaradu od posjeda vladi u zamjenu za dio, koji se zove suverena potpora.
Imanje ima status korporacije i njime upravljaju izvršni direktor i povjerenici koje imenuje monarh na preporuku premijera.
U prošloj poslovnoj godini ostvario je neto dobit od gotovo 313 milijuna funti (361 milijun dolara). Od toga je britanska riznica platila kraljici državnu potporu od 86 milijuna funti (100 milijuna dolara). To je ekvivalentno £1,29 ($1,50) po osobi u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Većina tog novca troši se na održavanje posjeda kraljevske obitelji i plaćanje osoblja.
Državna potpora obično iznosi 15% dobiti imanja. No, 2017. isplata je povećana na 25% za sljedeće desetljeće kako bi se pomoglo u plaćanju renoviranja Buckinghamske palače. Kralj Charles također nasljeđuje Vojvodstvo Lancaster, privatno imanje koje datira iz 1265., koje je procijenjeno na oko 653 milijuna funti (764 milijuna dolara) prema najnovijim izračunima.
Kraljica Elizabeta II. bila je najdugovječnija britanska vladarica i najstariji monarh na svijetu. Ranije ove godine proslavila je 70 godina na prijestolju. Novi britanski kralj je Charles III., čovjek koji je najdulje čekao na tron u povijesti monarhije stare tisuću godina.
Ipak, postoje i cake.
Niti kralj niti njegov nasljednik ne smiju imati koristi od prodaje imovine u svojim vojvodstvima. Svaki profit od prodaje ponovno se ulaže u imovinu, prema objašnjenju koje je objavio Institut za vladu (IfG).
Ministarstvo financija Ujedinjenog Kraljevstva također mora odobriti sve velike transakcije nekretninama.