Jacqueline Lee Bouvier Kennedy bila je najpoznatija kao supruga 35. predsjednika SAD-a, Johna F. Kennedyja; bila je prva dama tijekom njegova predsjedništva od 1961. do njegova ubojstva 1963. godine.
Zapamćena je po doprinosu umjetnosti i obnovi Bijele kuće. Tijekom kratkotrajnog predsjedničkog mandata njezina supruga pomogla je zadobiti divljenje medija i javnog mnijenja.
Odrasla je u luksuzu
Jacqueline je rođena u New Yorku 28. srpnja 1929. u brokerskoj obitelji. Njezina obitelj bila je bogata, a bili su katolici i republikanci. Iako je, kada je upoznala svog budućeg supruga Johna, bila spremna promijeniti političko opredjeljenje, počela se i zanimati za političke ideologije.
Diplomirala je francusku književnost na Sveučilištu George Washington u Washingtonu. Tijekom studiranja provela je godinu dana u Francuskoj. Nakon što je diplomirala, bila je zaposlena kao novinarka u Washington Times-Heraldu. Također, prisustvovala je mnogim društvenim događanjima na kojima su bili brojni moćni i poznati ljudi. Na takvim je večerama upoznala tadašnjeg senatora Johna F. Kennedyja. Ubrzo su se zaručili i vjenčali 1953. u Newportu na Rhode Islandu. Govoreći o svom mužu, rekla je:
“Bio je, kaže, ljubazan, pomirljiv, praštajući, džentlmen, čovjek s ukusom prema ljudima, namještaju, knjigama.”
Ubrzo nakon udaje, Jacqueline je doživjela pobačaj, a godinu dana kasnije rodila je mrtvorođenče. Imala je još troje djece, od kojih je posljednje umrlo sa samo dvije godine. Njezino dvoje djece koja su preživjela djetinjstvo bili su Caroline Bouvier Kennedy i John Fitzgerald Kennedy (koji je poginuo u nesreći zajedno sa suprugom 1999. godine pilotirajući malim avionom).
Godine 1960. John F. Kennedy se kandidirao za predsjednika SAD-a s Lyndonom Johnsonom kao potpredsjednikom. Jacqueline nije igrala aktivnu ulogu u njegovoj kampanji jer je tijekom izbora bila trudna.
Nakon kampanje, John F. Kennedy osvojio je malu većinu – tijesno pobijedivši Richarda Nixona i tako postao najmlađi predsjednik moderne ere. Jacqueline je bila i najmlađa prva dama. Bila je odgovorna za organizaciju društvenih događanja, a jako se zainteresirala za preuređenje Bijele kuće.
Jacqueline je ukrala show
Godine 1961. Kennedyjevi su posjetili Francusku. Jacqueline je bila u svom elementu jer je znala govoriti francuski, a njezin smisao za modu (posebno njezini šeširi s kutijama) oduševili su francusku javnosti i francuskog vođu Charlesu de Gaullea. Na kraju svog posjeta, John F. Kennedy je ironično primijetio:
“Ne mislim da je sasvim neprikladno predstaviti se ovoj publici. Ja sam čovjek koji je pratio Jacqueline Kennedy u Pariz i uživao sam u tome.”
U ljeto 1963. par je izgubio još jedno dijete - Patricka. Rođen je prerano i umro je dva dana nakon rođenja. Bio je to poražavajući događaj koji je par zbližio.
Međutim, 22. studenog Jacquelinein život zauvijek je promijenio atentat na njezina supruga, Johna F. Kennedyja, tijekom turneje po Dallasu u Teksasu. Njezin stoicizam i dostojanstvo u svjetlu šokantne tragedije bila je važna slika ovog traumatičnog događaja u američkoj povijesti.
Udovica po drugi put
Nakon atentata povukla se iz javnosti. Godine 1968. ubijen je Johnov brat Robert. Ovo je bio još jedan traumatičan događaj jer je bila bliska s Robertom. Bojala se i za sigurnost svoje djece u Americi. Imajući to na umu, odlučila se udati za bogatog grčkog pomorskog magnata Aristotela Onassisa – unatoč tome što je Onassis bio 20 godina stariji od nje.
Američki tisak nije s velikim oduševljenjem dočekao brak, koji je smatrao da gube svoju Jacqueline zbog stranog milijardera; Jacqueline je izdržala kritike javnosti. Nakon braka, proganjali su je i paparazzi i fotografi što ju je jako uznemirilo.
Godine 1975. umro je Aristotel Onassis, ostavivši Jacqueline, udovicu po drugi put. Provela je neko vrijeme radeći za izdavača. U 1970-ima igrala je vodeću ulogu u spašavanju Grand Central Terminala u New Yorku od rušenja.
Godine 1991. upoznala je Clintonove i pomogla kampanji Billa Clintona za Bijelu kuću; također je savjetovala Hilary Clinton kako odgajati dijete u Bijeloj kući.
Brojne glasine o drugim muškarcima
Navodno je bila s Marlonom Brandom, Frankom Sinatrom i Warrenom Beattyjem, kao i s braćom svog supruga, Bobbyjem i Edwardom.
U knjizi iz 1996. o braku Kennedyevih biograf Christopher Andersen je tvrdio kako je imala kratku vezu s holivudskom zvijezdom Williamom Holdenom 1955., dvije godine nakon vjenčanja, kako bi se osvetila svome nevjernom suprugu. Kao izvor Andersen je naveo pisca Gorea Vidala.
Andersen je tvrdio kako je Jackie Kennedy bila tako uzrujana otvorenim ženskarenjem njenog muža da je razmišljala o razvodu. Ustvrdio je kako je imala izvanbračnu vezu i kao prva dama, i to sa službenikom Pentagona Roswellom Gilpatricom.
Jackie je privlačila veliku pažnju svojim modnim kombinacijama, a na naslovnicama časopisa se pojavljivala kao jedna od najbolje odjevenih žena svijeta.
Jackie je umrla 19. svibnja 1994. godine, svega dva i pol mjeseca prije svog 65. rođendana. Uzrok smrti bila je vrsta tumora, ne-Hodgkinov limfom. Umrla je u svom stanu u New Yorku, a sprovod je održan u isusovačkoj crkvi sv. Ignacija Lojolskog u New Yorku.
"Prošla sam kroz svašta i mnogo patila, no isto tako imala sam dosta sretnih trenutaka. Svaki trenutak u životu je drukčiji. Dobro, loše, izazovi, radost, tragedija, ljubav i sreća – svi su oni ispresijecani u jednu neopisivu riječ koja se zove život. Ne možeš odvojiti dobro od lošeg, i možda nema potrebe da se to uopće i čini", svojedobno je rekla Jackie.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako za idući Eurosong pronaći novog Lasagnu?