Kod vas se radi o jednoj vrsti anorgazmije. U današnje vrijeme, stručnjaci radije koriste termin 'teškoće u postizanja orgazma' nego 'anorgazmija'.
Anorgazmija je stanje u kojem žena ne može postići orgazam ili ga postiže rijetko i samo na određeni način. Govorimo o primarnoj anorgazmiji ako žena nikada u životu nije doživjela orgazam; o sekundarnoj ako je žena doživljavala orgazam, ali trenutno ga ne doživljava te o situacijskoj anorgazmiji ako žena u nekim situacijama doživljava orgazam, npr. kad masturbira, ali ga nikad ne doživljava u nekim drugim situacijama, npr. s jednim ili nekim partnerima.
Svaka peta žena ima problem s doživljavanjem orgazma
Kod vas bi se, iz ovog što ste napisali, radilo o situacijskoj anorgazmiji. Rezultati ozbiljnih znanstvenih istraživanja govore nam da svaka peta žena ima problem s doživljavanjem orgazma. Od toga, oko 15 posto žena nije nikada doživjelo orgazam, a oko 40- 50 posto žena doživljava orgazam neredovito i zbog toga osjećaju nezadovoljstvo.
Oko trećine žena ne može postići orgazam bez stimulacije klitorisa (dakle ne mogu postići orgazam samo penetracijom). Važno je da žena (a i muškarac), zna da ne postoje dva orgazma. Prije se smatralo da postoje vaginalni i klitorisni orgazam, no danas znamo da je orgazam samo jedan i da se uvijek radi o stimulaciji klitorisa, bez obzira da li se orgazam dogodi stimulacijom vanjskog dijela klitorisa ili stimuacijom klitorisa penisom tijekom penetracije.
Ovisno o građi klitorisa, neke žene mogu postići orgazam penetracijom, a nekima je potrebna dodatana stimulacija klitorisa izvana. I jedan i drugi način doživljavanja orgazma su jednako vrijedni. Prije je bilo mišljenja da je vaginalni orgazam zreli, a klitorisni orgazam nezreli, no sada znamo da to nije točno.
Razlikujemo psihološke i organske uzroke anorgazmije
Vjerovali ili ne, jedan od glavnih psiholoških uzroka anorgazmije je neadekvatna stimulacija. Neke žene, a i neki partneri ne znaju kakva stimulacija je potrebna ženi da bi doživjela orgazam. Nadalje, još neki psihološki uzroci anorgazmije su: strah od neuspjeha, negativni stavovi i/ili predodžbe prema seksu, rigidna religijska uvjerenja, neriješeni osjećaji vezani uz neugodna seksualna iskustva...
Od organskih uzroka mogu spomenuti diabetes, multiplu sklerozu, ozljede leđne moždine kao i neke lijekove, npr. Fluoxetin, Paroxetin, Sertralin.
Kad govorimo o liječenju i terapiji anorgazmije, najvažniji dio terapije obuhvaća edukaciju o mehanizmu seksualnog uzbuđenja; razlici u muškom i ženskom seksualnom ciklusu; vježbama osjetilne usmjerenosti; tehnikama masturbacije; vježbama koje smanjuju napetost i povećavaju erotsku opuštenost i poticanju upoznavanja svoga tijela i stimulirajućih dodira (rad sa zrcalom, upotreba vibratora i drugih seksualnih igračaka – istraživanje genitalija); seksualno pozitivnih stavova; otvorenih razgovora s partnerom; upućivanje partnera u dodire koji su ženi vrlo stimulirajući, zajednička upotreba vibratora i seksualnih fantazija.
Pokazalo se da su kod anorgazmije najbolji slijedeći položaji: žena na muškarcu, misionarski položaj ( muškarac potpuno leži na ženi); bočni položaj, te onaj kad je muškarac otraga.
Važno je za kraj reći da su prognoze u terapiji anorgazmije jako dobre. Istraživanja pokazuju da je uspješnost kod liječenja primarne anorgazmije 80-90 posto , a oko 75 posto kod liječenja sekundarne anorgazmije. To svakako treba ohrabriti svaku ženu sa smetnjama orgazma da se javi i potraži pomoć jer postoje velike šanse za izlječenje te, nažalost, ne rijetke seksualne smetnje.
Odgovorila: Nataša Barolin Belić, gestalt psihoterapeutkinja Privatna praksa za savjetovanje i psihoterapiju
Vezani članak:
arti-201110020448006