Proteklih nekoliko dana među hrvatskim glazbenicima vlada opsadno stanje zbog navodne odluke članica Hrvatske udruge radijskih nakladnika da ne promoviraju nove pjesme, albume, koncerte i slične aktivnosti hrvatskih glazbenika. Razlog tome je oporezivanje ZAMP-a u iznosu od osam posto godišnjih prihoda.
Estradni PR stručnjak Vedran Strukar o toj je navodnoj odluci obavijestio javnost objavom na Facebooku.
"PANIKA NA ESTRADI! Sve hrvatske radijske stanice osim Hrvatskog radija, Narodnog i Otvorenog radija okupljene u udruzi Hurin (vlasnici i direktori radija), donijele su važnu odluku koja stupa na snagu odmah, traje do daljnjega i izaziva tektonske poremećaje na hrvatskoj estradi. Zbog novog pravilnika ZAMP-a (udruge za zaštitu autorskih prava koja ima državni i zakonski monopol) da se umjesto dosadašnjih paušala, sve radijske stanice oporezuju s jedinstvenom stopom od 8 posto godišnjih prihoda!!!! za emitiranje glazbe, domaće radijske stanice odlučile su blokirati sve promocije, gostovanja, premijere, praćenja festivala i bilo kakvu partnersku aktivnost s glazbenicima", napisao je Strukar, te dodao:
"Ukoliko se ovaj novi, kako hurinovci kažu - "harač" ne izmijeni, tj povuče do 18. travnja 2018., članice ove iste udruge donijele su zajedničku, jednoglasnu odluku kako u svom radijskom eteru više nikad neće emitirati niti jednu pjesmu koja je objavljena nakon 11. travnja 2018. ma o kojem god se autoru ili izvođaču radilo. Jedinstveni su u kompletnom bojkotu svih glazbenika. Iskreno se nadam kako će u ovoj situaciji prevladati razum jer u ovom novom skandalu i sukobu ispaštaju doslovno svi, od diskografa i pjevača, do većine domaćih autora i organizatora festivala te ostalih glazbenih priredbi."
Njegovu su objavu komentirali glazbenici. Tony Cetinski je tako napisao: "E, pa baš im hvala svima. Divno", dok se Boytronic iz E.T.-ja pita zašto to nije nigdje objavljeno.
Ubrzo se oglasio i ZAMP čije priopćenje prenosimo u cijelosti:
"Povodom najnovijih medijskih upita o navodnom bojkotu i nezadovoljstvu domaćih komercijalnih radijskih postaja, članica Hrvatske udruge radijskih nakladnika HURIN, kao dionici hrvatske glazbene industrije dužni smo reagirati te javnosti i našim članovima predstaviti pojašnjenje objavljenih tvrdnji.
Glazbena djela čine okosnicu programa radijskih postaja – glazbu možemo opisati i kao osnovni repromaterijal radijskih postaja koje njenim emitiranjem, između ostalog, privlače oglašivače i ostvaruju svoje poslovanje. Za legalno korištenje glazbe, potrebno je dopuštenje onih koji tu glazbu stvaraju, odnosno odobrenje strukovnih udruga koje zastupaju glazbene kreativce.
Hrvatske udruge glazbenih autora, izvođača i diskografa (HDS ZAMP, HUZIP, ZAPRAF) s HURIN-om su 2009. potpisale ugovor kojim reguliraju odobrenje za sva glazbena prava, odnosno prava autora, umjetnika izvođača i proizvođača fonograma. Za sva tri prava naknada je ugovorena sukladno Zakonu o autorskom pravu i u konačnici bi trebala iznositi 8 % od prihoda radijskih postaja. Također, ugovoreno je da se navedeni iznos od 8% postupno dostiže kroz razdoblje od 10 godina, počevši od 2,6% u 2010. s godišnjim uvećanjem od 0,5%. Tijekom gospodarske krize glazbene udruge izašle su u susret radijskim postajama omogućivši im zastoj ugovorenog godišnjeg porasta. Štoviše, umjesto ugovorenih 8% prihoda, iznos zbirne naknade za emitiranje posljednjih godina dosegnuo je jedva 4,5% od prihoda.
Budući da ukupni prihod radijske industrije raste u odnosu na recesijsko vrijeme, a evidentan je i oporavak tržišta, predstavnici hrvatskih glazbenih udruga započeli su pregovore s predstavnicima HURIN-a o daljnjoj primjeni ugovora za korištenje glazbe kako bi se ta naknada povećala za 0,5% i za ovu godinu iznosila 5% ukupnih prihoda, a ne 8% kako se navodi.
Važno je naglasiti da ne postoji nikakav novi cjenik te da će cijena zbirne licencije za korištenje glazbe, čak i kad dosegne ugovorenih 8%, i dalje biti među najnižima u Europi i regiji te gotovo upola manja od prosječne naknade u Europi, što je potvrdila i studija Ekonomskog instituta Zagreb iz 2015.
'Cijena prava za komercijalne radijske postaje je za 44% manja od prosječne europske, a pritom uključuje licencije svih dionika snimljenog glazbenog djela', navodi se u studiji. Pritom, napominjemo, predmet ugovora nisu isključivo hrvatski autori, izvođači i diskografi već cjelokupan svjetski katalog glazbe koji je na raspolaganju radijskim postajama za neograničeno korištenje.
Predstavnici autora, izvođača i diskografa sljedećeg će tjedna nastaviti pregovore s predstavnicima komercijalnih radijskih postaja imajući u vidu interese svojih članova koji zaslužuju pravednu naknadu za korištenje njihove glazbe. Smatramo da cijena glazbe treba pratiti tržište, kao što i prihodi naših članova trebaju pratiti rast životnih troškova. Pritom će radijske postaje i dalje uživati jednu od najpovoljnijih licencija za glazbu u Europi te ćemo zajedno raditi na snažnoj hrvatskoj glazbenoj industriji u interesu onih koji tu glazbu slušaju, ali i onih koji je stvaraju.
Nenad Marčec, glavni direktor HDS ZAMP-a
Zvonimir Stanislav, predsjednik HUZIP-a
Maja Vidmar, direktorica ZAPRAF-a."