Neokrunjeni kralj hrvatske estrade, legendarni Mate Mišo Kovač nastupit će u prepunoj zagrebačkoj Areni nakon što je krajem prošle godine, bez obzira na visoku temperaturu i zdravstvene probleme, održao koncert za pamćenje pred više od 12.000 obožavatelja u splitskoj Spaladium Areni. Koncert nosi isti naziv kao i u Splitu, "Samo nas nebo rastavit može", a održat će se ove subote u zagrebačkoj Areni.
"Split je poseban grad. I zauvijek će imati posebno mjesto u mom srcu", iskreno je rekao Mišo uoči koncerta u Splitu gdje su mu se na pozornici pridružili klapa Rišpet i kćerka Ivana Kovač, a kao gosti iznenađenja nastupili su Alen Nižetić i Joško Čagalj Jole.
Galerija
Najveći
Na koncertnom spektaklu u lipnju pod nazivom “To je moja zemlja”, održanom na splitskom Poljudu, tisuće ljudi su uživali u izvedbama mnogih glazbenika u čast 50 godina umjetničkog rada Miše Kovača. Riječ je o jedinstvenom, neponovljiv pjevaču velike karizme koja osvaja i hipnotizira.
Nagradu je u njegovo ime primila je njegova kćerka Ivana i unuka Elena. Ivana se u njegovo ime zahvalila na velikoj ljubavi publike svih ovih 50 godina, a Mišo je poručio kako ima najbolju publiku na svijetu. “Ova nagrada ide meni, ali na prvom mjestu ide publici. Da nema publike sve ove godine koliko pjevam, ne bi bilo ove nagrade. Zato ja radim koncerte da ja budem skupa s njima, da su oni sretni, da sam ja sretan. Ja imam najbolju publiku na svijetu. Svaki sastanak s mojom publikom me iznimno raduje. Sljedeći veliki susret je u zagrebačkoj Areni 26.10.”, rekao je.
Potom je u srpnju, na retrospektivnoj večeri Splitskog festivala pod nazivom “Split pjeva Mišu”, Hrvatska diskografska udruga dodijelila posebno priznanje Miši Kovaču. Multi-platinum award za najtiražnijeg izvođača svih vremena. Riječ je o nagradi koja slijedi niz kojim se ovoj glazbenoj ikoni priznaje rekord glazbenog stvaralaštva na našim područjima s preko 20 milijuna prodanih nosača zvuka.
Gigantski Mišo u Zagrebu
Koliko je Mišo omilje i među Zagrepčanima, govori i činjenica da je prošli mjesec ujutro na glavnom trgu osvanio "gigantski" Mišo Kovač od tri metra. Ne znajući o čemu se radi, mnogi oduševljeni prolaznici su se fotografirali s likom omiljenog pjevača. "Gigantski" Mišo Kovač još je viđen i na tržnici Dolac te na Cvjetnom trgu.
[FOTO] ‘GIGANTSKI’ MIŠO KOVAČ OSVANUO NA TRGU BANA JOSIPA JELAČIĆA: ‘Treba mu ovdje podignuti spomenik’
“Jako sam sretan što ću opet nastupiti u Zagrebu, u gradu kojem živim već 52 godine, u gradu u kojem sam napunio Arenu dva puta. Ovaj koncert poklon je svim obožavateljima, mojoj dragoj publici koja me vjerno prati tijekom cijele moje karijere. Hvala vam od srca", rekao je za Večernji list Mišo koji će nakon tri godine ponovno zapjevati u Zagrebu.
Portal Muzika.hr stavila je na 7. mjesto najposjećenijih koncerata na našim prostorima upravo Mišin koncert na splitskom Poljudu, 25.9.1993. godine, kada je između 40.000 i 50.000 Mišinih poklonika uživalo u retrospektivi hitova Miše Kovača. Taj koncert, poznat pod nazivom “Noć svijeća”, uzdigao je Mišu Kovača među velikane hrvatske glazbene estrade.
Zašto je Mišo Legenda?
"Od velike većine mainstream muzičara u bivšoj Jugoslaviji, Kovač je bio ‘najameričkiji’ u pristupu poslu (bitno je onoliko koliko se proda, tko najbolje proda je ‘baja’ i ne zeza se s formulom uspjeha!), u sanjanju svog američkog sna, kao i u korištenju američke glazbene kulturne baštine, u smislu upotrebe country, soul, tex mex i gospel obrazaca.
Gitare je Miši dugo vremena svirao Branko Bogunović Pif iz iz Drugog načina, Animatora i Plave trave zaborave, volio je meksičke premaze (“Jedan dan života” prepjev je meksičkog tradicionala) i pedal-steel gitare, uz naravno, neizostavne trubače i violine, što i ne čudi ako je sam rekao da je uvijek volio Elvisa Presleya i Raya Charlesa.
Ipak, Presley i Charles nisu jedina Mišina poveznica s rockom. Aranžmane su Kovaču u najplodnijm godinama radili članovi grupe More (Slobodan M. Kovačević), Indexi (Slobodan A. Kovačević), Tihomir Pop Asanović (Time). Osim toga, Mišo je puno prije U2, R.E.M. i Nicka Cavea potražio pomoć legendarnog berlinskog studija Hansa", napisao je Zoran Tučkar za portal Muzika.hr u članku "Mišo legenda - u čemu je kvaka?".
Pjevao je za radnike
Međutim, smatra Tučkar, sve to ga još nije učinilo legendom. Pravi razlog nalazi u tome što je Mišo pjevao za obične radnike u vremenu kada se popularna glazba intelektualno odvojila od radništva.
"U vremenu kad se glazbena pop-kultura pravila jako ‘fina’ i ‘intelektualna’, Mišo je bio taj koji je pjevao za šljakere na njima razumljivom jeziku, o njima razumljivim temama i njima bliskim temperamentom. U bivšoj Jugoslaviji rock scena se s radništvom ili sprdala (VIS Idoli) ili ga gledala iz daljine (Azra) ili ga zaobilazila, tek je Zabranjeno pušenje znalo kroz svoje pjesme provući radnički sloj, ali i to bi bilo s dozom humora", piše Tučkar.
Početak karijere rođenog Šibenčanina obilježila je obrada pjesme "I Can't Stop Loving You" Raya Charlesa i preprepjevi "Ja odlazim", "Vrijeme plakanja", "San Francisco" (izvornik Scotta McKenzieja), "Da je duži moj dan". No, hit koji mu je donio priznanje kao izvođaču bila je pjesma "Više se nećeš vratiti" mladog skladatelja i tekstopisca Đorđa Novkovića. Pjesma je 1969. pobijedila na popularnom sarajevskom festivalu "Vaš šlager sezone".
1971. osvojio je Splitski festivalu s pjesmom Stjepana Mihaljinca i Drage Britvića "Proplakat će zora", koja je prodana u više od 300.000 primjeraka. Time je postao najpopularniji pjevač u bivšoj Jugoslaviji te je u dva dana osvojio pet nagrada.
Ožiljak nakon prometne nesreće
1971. godine doživio je tešku prometnu nesreću kod Zadra u kojoj je gotovo poginuo, pri čemu je automobil ostao potpuno smrskan, a on zaradio ožiljak iznad gornje usne zbog kojega je odlučio pustiti legendarne brkove koji će postati njegov zaštitni znak. Mnogi su ga zvali i "prvim brkom estrade".
Među najprodavanijim albumima Miše Kovača, u njegovoj cjelokupnoj karijeri, nalaze se istoimeni “Mišo Kovač”, “Ti si pjesma moje duše”, “Ostala si uvijek ista” te singlovi “Proplakat će zora”, “Više se nećeš vratiti”, “Ne mogu prestat da te volim”. Ono što ga čini iznimnim i jedinstvenim izvođačem jest podatak da se na našim područjima ucrtao u povijest s preko 20 milijuna prodanih nosača zvuka.
Elvisov 'My Way'
1972. otišao je na koncert Elvisa Presleyja u njujorškom Madison Square Gardenu, na kojemu je shvatio njegovu veličinu nakon izvedbe Sinatrinog standarda "My way".
"No, glazba ipak nije stala kad je Presley umro. Bio sam na njegovu koncertu u Madison Square Gardenu i jedini sam ga vidio na ovim prostorima. Iskreno, nije me oduševio pojavom. Ali, kada je krenuo po baladama i otpjevao 'My way', shvatio sam da ne postoji ništa bolje na svijetu, ni Mozart ni Pavarotti, ništa! Postoji samo Elvisov 'My way'. Slušao sam i snimku koja je za mene 80 posto slabija od njegove žive izvedbe u New Yorku", rekao je Mišo za Večernji list.
Vrhunac karijere
Veliki uspjeh ostvario je s pjesmom "Drugi joj raspliće kosu, a ja je volim" te 1975. s pjesmom "Ostala si uvijek ista", za koju smatra da je najbolja u njegovoj karijeri. 1977. he pobijedio na splitskom festivalu s pjesmom "Noćas ćemo zemlji ko materi reći" s klapom Maslina te 1980. na festivalu u Splitu s pjesmom "Dobra ti večer mati moja".
Najplodnije Mišino razdoblje bilo je između 1985. i 1988. kada je snimio svoje najveće hitove poput "Ako me ostaviš", "Jedan dan života" (obrada meksičke pjesme "Un dia di vida" iz istoimenoga filma), "Sutra mi sude", "Odavno više ne plačem zbog tebe", "Ja nemam više razloga da živim", "Ti si pjesma moje duše" (obrada pjesme "Seven Spanish Angels" Willieja Nelsona i Raya Charlesa), "Svi pjevaju, ja ne čujem" itd.