Upravo je Eurosong za brojne izvođače odskočna daska u međunarodnoj karijeri. Osim prošlogodišnjih talijanskih pobjednika, dobri su primjeri i ABBA, Julio Iglesias i Celine Dion. Ne biste vjerovali, ali prije svjetski poznate "My Heart Will Go On", Celine je na Eurosongu predstavljala Švicarsku. Loreen je još jedna izvođačica kojoj je Eurosong osigurao svjetsku karijeru. Ona je svojom izvedbom oborila i jedan rekord - čak 18 zemalja dalo joj je maksimalnih 12 bodova.
Deset nevjerojatnih činjenica zbog kojih jednostavno obožavamo Eurosong
Prvi Eurosong ikad održan je davne 1956. godine u Švicarskoj. Cilj samog Eurosong, kao i njegova krilatica, bila je "ujediniti nacije kroz pjesmu". Na prvom natjecanju sudjelovalo je samo sedam zemalja. Uzor samom natjecanju bio je megapopularni talijanski San Remo festival. Na prvom su natjecanju sudjelovali Njemačka, Nizozemska, Švicarska, Belgija, Francuska, Italija i Luksemburg. Austrija, Danska i Ujedinjeno kraljevstvo također su se željeli natjecati, no zakasnili su na rok prijave. Pobjedu je odnijela Švicarska s pjesmom "Refrain".
Irac Johnny Logan, pravim imenom Sean Patrick Michael Sherrard, jedini se može pohvaliti s tri pobjede na Eurosongu. Dvije je upisao kao izvođač 1980. i 1987. s pjesmama "Hold Me Now" i "What’s Another Year", a godine 1992. potpisao je pobjedničku pjesmu "Why Me?" koju je izvela Linda Martin.
Ono što se 1969. godine dogodilo u Madridu jedinstven je slučaj u povijesti Eurosonga. Čak četiri zemlje podijelile su titulu najbolje 1969. Bile su to Velika Britanija, Španjolska, Nizozemska i Francuska koje su osvojile isti broj bodova. Predstavnici Jugoslavije rada su bili Ivan i 4M. Pjesma "Pozdrav svijetu" kraj je dočekala na 13. mjestu zajedno s Italijom.
Njemački skladatelj i tekstopisac Ralph Siegel autor je čak 24 pjesme koje su se ikad natjecale na Eurosongu. Godine 1982. poijedio je s pjesmom "Ein Bißchen Frieden", a izvela ju je tinejdžerka Nicole Seibert. Siegelove pjsme predstavljale su Njemačku, Luksemburg, Švicarsku, Crnu Goru i San Marino te su osvojile tri druga i dva treća mjesta.
Norveška je čak 11 puta završila na samom dnu: posljednja je bila 1963., 1969., 1974., 1976., 1978., 1981., 1990., 1997., 2001., 2004. i 2012. No, "tko bi doli, sad je gori" pa se Norveška može pohvaliti i s tri pobjede 1985., 1995. i 2009.
Jedno od pravila Eurosonga kaže da se svi glasovi moraju pjevati uživo te da nije dozvoljeno nadosnimavanje pratećih vokala. Jedina zemlja koja se oglušila na to pravil bila je upravo Hrvatska. Premda se Huljić, koji je pjesmu i napisao, pravdao kako je riječ o umjetno stvorenim zvukovima, EBU je Doris nakon natjecanja skinuo trećinu bodova.
Najkraća pjesma izvedena na Euroviziji trajala je svega minutu i 27 sekundi: bila je to pjesma „Aina mun pitaa“, finskog punk rock benda Pertti Kurikan Nimipaivat. Najdulja pjesma bila je talijanska „Corde Della Mia Chittara“, Nunzija Galloa. Trajala je 5 minuta i 9 sekundi.
Eurosong ima i povijest netrepeljivosti među zemljama. Primjerice, jordanska je nacionalna televizija 1978. tijekom izvedbe izraelske predstavnice emitirala slike cvijeća, a prijenos su prekinuli prije proglašenja pobjednika s obzirom na to da su pobijedili upravo Izraelci. Svojim su gledateljima samo rekli da je pobijedila Belgija, koja je u stvari bila druga.
Eurovizija ima i svoju knjigu rekorda, a u njoj je i naša Maja Blagdan koja je osvojila četvrto mjesto na Eurovizji 1996. s pjesmom “Sveta ljubav”. Maja je tada izvukla ton b5, koji je bio najviši ton do lani, kada ju je prestigla izraelska predstavnica Eden Adane, koja je u pjesmi "Set Me Free" otpjevala ton B6.
Samo nas nekoliko sati dijeli od najiščekivanijeg glazbenog natjecanja na svijetu. I dok čekamo finale 66. izdanja Eurosonga, prisjetimo se rekorda, intriga i spletki koje su obilježile Eurosong kroz povijest.