KLASICI BEZ PREMCA /

Ovo je 25 najboljih domaćih i regionalnih filmova: Koji biste vi dodali na popis?

Image

Hrvatska i regionalna kinematografija mogu se pohvaliti bogatim rasponom tema, od snažnih drama do zadivljujućih trilera i komedija koje potiču na razmišljanje

25.3.2024.
20:24
VOYO logo

Od bezvremenskih klasika do vrhunskih suvremenih djela, hrvatska i regionalna kinematografija nastavlja osvajati publiku svojim jedinstvenim izražajem i kulturnim značajem.

Istražite domaći i regionalni film uz ove izvrsne domaće naslove koje smo prikupili za vas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NE, NISTE SPREMNI /

Ovo su najbolji horor filmovi svih vremena koje ne preporučamo da gledate sami

Image
NE, NISTE SPREMNI /

Ovo su najbolji horor filmovi svih vremena koje ne preporučamo da gledate sami

Najbolji hrvatski filmovi

"Pejzaž br. 2" (2008.): Sergej i Polde provaljuju u kuću visokog funkcionera Titove vlade da bi ukrali poznatu sliku, Pejzaž br. 2. Bez očevog znanja, Sergej opljačka njegov sef uzimajući novac i dokumente. Uzbudljivi triler Vinka Moderndorfera, oprati isprepletene priče očajnog oca koji traži svoju otetu kćer i korumpiranog policijskog detektiva, što dovodi do napete i moralno složene priče.

"Svećenikova djeca" (2013.): U režiji Vinka Brešana, ova mračna komedija prati nezgode snalažljivog mladog svećenika koji pribjegava nekonvencionalnim metodama kako bi povećao natalitet u svojoj maloj otočkoj župi, uz oštre društvene komentare sa satiričnom oštrinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Grbavica" (2006.): U režiji Jasmile Žbanić, ova snažna drama istražuje posljedice rata u Bosni kroz oči samohrane majke i njezine kćeri koje žive u poslijeratnom Sarajevu, suočavajući se s nasljeđem traume i potragom za identitetom u razlomljeno društvo.

"Metastaze" (2009.): U režiji Branka Schmidta, ova oštra kriminalistička drama prati bivšeg policajca koji je postao privatni istražitelj, a potom biva upleten u mrežu korupcije i nasilja dok istražuje niz ubojstava, pružajući noiristički prikaz suvremene Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zvizdan" (2015.): U režiji Dalibora Matanića, ova hvaljena drama priča tri ljubavne priče smještene u pozadini etničkih sukoba koji su generacijama mučili Balkan, istražujući teme ljubavi, gubitka i pomirenja s osjetljivošću i pronicljivošću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi hrvatski filmovi

"Comic Sans" (2018.): U režiji Nevija Marasovića, ova mračna komedija prati nesreće grafičkog dizajnera koji se bori i biva upleten u bizarnu zavjeru koja uključuje nestalo dijete i poremećenog klijenta, isporučujući neobičnu i nepredvidivu priču sa satiričnom oštricom.

"Aleksi" (2018.): U režiji Barbare Vekarić, ova drama o odrastanju prati mladu ženu dok prolazi kroz složenosti ljubavi, obitelji i identiteta dok se bori s očekivanjima hrvatskog društva, pružajući dirljiv i autentičan portret suvremenog života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sve najbolje" (2016.): U režiji Snježane Tribuson, ova dirljiva komedija prati stanovnike malog hrvatskog sela dok se udružuju kako bi spasili svoju voljenu lokalnu konobu od ovrhe, pružajući u jednakoj mjeri smijeh i toplinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ministarstvo ljubavi" (2016.): U režiji Pava Marinkovića, ova satirična komedija prati nezgode nesretnog birokrata zaduženog za provođenje strogih hrvatskih zakona o braku, što dovodi do niza apsurdnih i urnebesnih susreta s budućim mladencima.

"Ne gledaj mi u pijat" (2016.): U režiji Hane Jušić, ova provokativna drama prati mladu ženu dok se bori da se oslobodi gušećeg stiska svoje disfunkcionalne obitelji i ustvrdi svoju neovisnost, pružajući sirovo i beskompromisno istraživanje ženskog identitet i želja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stari hrvatski filmovi

Vratite se klasicima uz ova bezvremenska blaga hrvatske kinematografije:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Okupacija u 26 slika" (1978.): U režiji Lordana Zafranovića, ova epska ratna drama bilježi brutalnu stvarnost života pod okupacijom tijekom Drugog svjetskog rata, prateći raznoliku postavu likova dok se suočavaju s ljubavlju, gubitkom i otporom silnih nedaća.

"Glembajevi" (1988.): U režiji Antuna Vrdoljaka, ova sveobuhvatna povijesna drama prati uspon i pad bogate hrvatske obitelji na prijelazu u 20. stoljeće, istražujući teme moći, ambicije i moralnog propadanja s opernom veličinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tko pjeva, zlo ne misli" (1970.): Ovaj kultni film režirao je Krešo Golik prema noveli “Dnevnik malog Perice” Vjekoslava Majera. Radnje se odvija u drugoj polovici 1930-ih, a glavni protagonisti su Šafraneki: Majka Ana, otac Franjo i sin Perica. Ana nije sretna u braku te na jednom izletu upozna stanovitog gospodina Fulira, kojeg pak Franjo poželi oženiti Aninom sestrom Minom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kako je počeo rat na mom otoku" (1996.): U režiji Vinka Brešana, ova mračna komedija prati stanovnike malog hrvatskog otoka dok se bore s apsurdima rata i okupacije tijekom jugoslavenskih ratova, pružajući oštru društvenu satiru s izrazito hrvatski okus.

Mi nismo anđeli (1992.): Film Mi nismo anđeli prati neobičnu igru nadmudrivanja između Anđela i Vraga u srcu Beograda, gdje se bave sudbinama stanovnika, pokušavajući osvojiti njihove duše. U središtu njihove pažnje je mladi zavodnik Nikola (Nikola Kojo), čiji život uzima neočekivani obrat kada nakon jednog tuluma otkrije da je Marina (Milena Pavlović), obična djevojka s kojom je proveo noć, zatrudnjela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moram spavat' anđele" (2007.): U režiji Dejana Aćimovića, ova potresna drama prati dječaka dok se nosi s izazovima odrastanja u poslijeratnoj Hrvatskoj, boreći se s traumom, gubitkom i potragom za smislom u svijetu obilježenom nasiljem i prevratima.

Najbolji novi regionalni filmovi

Ideš? Idem! (2019.): Uzbudljiva priča o avanturi, prijateljstvu i ljubavi Ideš? Idem! prati Veroniku i njezinu prijateljicu Kaju na putovanju iz snova prema Istanbulu, koje se pretvara u nezaboravan road trip kroz Srbiju i Bugarsku. Ideš? Idem! obiluje humorom, neočekivanim situacijama i izazovima, dok se grupi pridružuje i karizmatični gamer Baka Prase.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deset u pola (2021.): Radnja duhovite komedije redatelja Danisa Tanovića Deset u pola smještena je u Sarajevo tijekom svibnja 2021. godine, u vrijeme kada se grad polako oporavlja od posljedica pandemije. Film prati dogodovštine Enesa, vlasnika ćevabdžinice, čiji se život okreće naglavačke nakon što jedno jutro Zagrepčanka uđe u njegovu radnju tvrdeći da je došla probati "najbolje ćevape u Sarajevu".

Južni vetar: Ubrzanje (2021.) : Ova regionalna uspješnica vodi gledatelje dublje u život Petra Maraša, sada nedodirljivog vođe srpskog podzemlja, koji uživa u zaštiti države. U ovom nastavku Maraš teži ozakonjenju svojih poslova, ulažući nezakonito stečeni novac u legalne pothvate. Sa svojim vjernim prijateljem Baćom putuje u istočnu Srbiju, gdje ga dočekuju vijesti koje će potpuno promijeniti njegove planove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto slatko (2023.): Uzbudljiva priča o Kaji, stručnjakinji za organizaciju događaja, i njezinom neočekivanom susretu s Acom Majstorovskim, svjetski poznatim marketinškim guruom. Kaja nenadano ulazi u zamršen svijet zamjene identiteta. Talentom za improvizaciju proalzi kroz niz nevjerojatnih situacija, duhovitih zabuna i susreta s ekscentričnim likovima, obogaćenih balkanskim šarmom i humorom. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najbolji stari regionalni filmovi

Ko to tamo peva (1980.): Remek-djelo srpske kinematografije iz 1980. godine koje i danas oduševljava svojom originalnošću i duhovitošću, pod redateljskom palicom Slobodana Šijana, vodi nas u malo selo u Srbiji gdje se isprepliću različiti likovi i priče koje oslikavaju šareni mozaik provincijskog života i društvenih promjena u raspadu Kraljevine Jugoslavije. Radnja počinje u starom autobusu koji putuje za Beograd, vođen Miškom kao vozačem i njegovim ocem Krstićem, kondukterom. U autobusu se susreću različiti likovi poput Roma, mladenaca, pjevača bez sluha, ratnih veterana, pacijenata i drugih, čime se stvara živopisan portret malograđanske sredine i njenih uskogrudnih stavova.

Lepa sela lepo gore (1996.): je kultni srpski film nominiran za Oscara 1996. godine, temeljen na istinitoj priči i scenariju Vanje Bulića. Film je ostvario izvanredan uspjeh zahvaljujući sjajnim izvedbama glumačke postave koju čine Nikola Kojo, Milorad Mandić, Nikola Pejaković, Dragan Bjelogrlić i mnogi drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnja filma prati protagoniste Halila i Milana, Muslimana i Srbina koji su se kao djeca družili, kako se prisjećaju ratnih događaja iz rata devedesetih. Posebno se ističe njihovo zajedničko iskustvo sedam srpskih vojnika zarobljenih devet dana u tunelu Brodaru u rujnu 1992. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rane (1998.): Remek-djelo srpske kinematografije iz 1998. godine, čiji je redatelj Srđan Dragojević upečatljivo oslikava drugačiji filmski stil i ratnu stvarnost 90-ih godina. Radnja filma se odvija u Beogradu u razdoblju između 1991. i 1996. godine, gdje se grad suočava s sve većim kaosom uslijed raspadanja Jugoslavije.

Glavni likovi, Pinki i Švaba, tinejdžeri koji odrastaju na Novom Beogradu, pokušavaju pronaći svoj put kroz moralno narušeno društvo. Oni postaju fascinirani popularnom emisijom 'Puls asfalta', u kojoj gostuju kriminalci, te odluče i sami krenuti u svijet kriminala. Međutim, njihov san o sudjelovanju u emisiji mijenja se kada opasni svijet kriminala počne razdvajati njihovo prijateljstvo i okreće ih jednog protiv drugog.

Film je dobio pohvale kritike i publike zbog svoje autentičnosti, snažne karakterizacije i dubokih moralnih tema.

Mrtav ladan (2002.): Prvijenac redatelja Milorada Milinkovića, iznosi gledatelje na putovanje kroz tragikomičnu avanturu punu neočekivanih obrata. Glavne uloge tumače Srđan Todorović, Bata Paskaljević, Nenad Jedić i Nikola Đuričko, dok radnja započinje nakon smrti Dede, kada njegovi unuci Kizo i Lemi odluče prenijeti njegovo tijelo do Vršca bez da itko primijeti da je mrtav.

Međutim, njihovi planovi se brzo mijenjaju kada se u vlaku pojave šarolika ekipa tragikomičnih i apsurdnih likova, poput okorjelog dilera, sitnog lopova, jedne bake i 'urbane' šminkerice. Kada na mrtvog Dedu padne kofer usred te kaotične situacije, Kizo i Lemi se nađu pred jedinim mogućim rješenjem – izbaciti ga kroz prozor vlaka kako bi izbjegli policiju koja je također prisutna.

Maratonci trče počasni krug (1982.): Još jedna dragulj tragikomedije u režiji Slobodana Šijana, ovaj film donosi nevjerojatnu kombinaciju humora, drame i kriminalističkog zapleta, čineći ga klasikom srpske kinematografije. Radnja je smještena u Kraljevinu Jugoslaviju, neposredno prije njezinog raspada, te prati obitelj Topalović, koja već generacijama vodi obiteljski posao - mrtvačnicu.

Glavni lik, mladi Mirko Topalović, odlučuje da ne želi nastaviti obiteljski posao, što izaziva prepirke unutar obitelji koja već ionako nije složna.

POGLEDAJTE VIDEO: Barbie ili Oppenheimer - najiščekivaniji filmovi godine ne prestaju puniti kinodvorane, a donosimo i kojeg favoriziraju gledatelji, a kojeg kritičari

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo