Većina nas rado se sjeća tih filmova jer je u njima uistinu bilo nečeg čarobnog. Uživali smo u pričama u kojima prinčevi spašavaju djevojke u nevolji, u pričama u kojima je dovoljan jedan jedini poljubac da bi se nekoga vratilo u život. No, tako je bilo dok smo bili djeca.
Muškarci nisu tu da bi ostvarivali snove svojim suprugama, a žene koje misle suprotno su sebične
Kad smo narasli, uvidjeli smo da te poruke baš i nisu bile primjerene i da princeze baš i nisu najbolji primjer jakih, samouvjerenih i neovisnih žena. No većina nije prepoznala loše poruke dječacima o tome kakvi muškarci i muževi trebaju biti.
Te su filmove gledali i dječaci, a ne samo djevojčice. Jedan bračni savjetnik često je nailazio na problem da muškarci i žene pogrešno doživljavaju brak zbog krivih predodžbi zahvaljujući bajkama o princezama i prinčevima.
Zašto su Disneyjeve princeze loše za muškarce?
Svi znaju da muškarci uglavnom gledaju žene kroz njihov fizički izgled, ali postoji način i na koji žene gledaju muškarce. Umjesto kroz fizički izgled, žene muškarce gledaju prema tome kako se osjećaju uz njih. Žene uglavnom žele muškarca koji će ih oboriti s nogu, koji će im pružiti ljubav i strast, te ih spasiti od bilo kakve opasnosti. Nije važno tko je on, kakve hobije ima sve dok se prema njoj odnosi kao prema princezi.
Nažalost, mnogim ženama je to važno, a kad shvate da muškarci nisu poput prinčeva iz bajke, razočaraju se. Pogotovo zato što u stvarnom životu nakon ulaska u brak nije kao u bajci. Muškarac nije taj koji bi svojoj partnerici trebao osigurati sreću. Da, supružnici bi trebali podržavati jedno drugo i pomagati si međusobno kako bi u braku bili sretniji, ali u Disneyjevim filmovima muškarac je taj koji je uvijek šarmantan i koji sve spašava, a princeze nisu bile sretne dok nisu pronašle svog princa.
Krive poruke o braku
Aaron Anderson, autor teksta objavljenog na stranici goodmenproject.com i bračni savjetnik, tijekom prakse je uvidio da neke od tih krivih poruka prožimaju mnoge brakove i da supružnici imaju kriva očekivanja. Ovo su potpune suprotnosti onome što se može vidjeti u Disneyjevim filmovima.
1. Muškarac nije odgovoran za sreću svoje supruge
Žena i muškarac trebali bi jednako raditi na bračnoj sreći, kao i na ljubavi te poštovanju. Zajedno bi se trebali truditi da jedno drugome ostvare snove. Ako jedan od supružnika nije sretan, to ne znači nužno da je onaj drugi kriv.
2. Muškarci nisu uvijek šarmantni i divni
I muškarci imaju loše dane. Brakovi u kojima se očekuje da muškarac uvijek bude šarmantan i poletan, da svakodnevno svoju partnericu obara s nogu... osuđeni su na neuspjeh.
3. Muškarci nisu uvijek hrabri i odvažni
Neki bi muškarci radije bili kod kuće i čitali knjigu nego se borili sa zmajevima ili se bavili sportom. Brakovi u kojima se očekuje da muškarac treba zadovoljiti sve stereotipe muževnosti nemaju predispozicije za uspjeh jer žena ne prihvaća muškarca kakav je. Ona sudi na temelju stereotipa.
4. Muškarci nisu tu da bi riješili svaki problem
Brakovi u kojima se očekuje da muškarac treba riješiti svaki problem nisu dobri brakovi. Dobar brak temelji se na jednakosti, a muškarac i žena jednako koriste svoje sposobnosti kako bi zajedno riješili probleme. U kvalitetnom braku muškarac i žena surađuju kad je to potrebno, oboje imaju jednaku moć i oboje je koriste.
5. Muškarci nisu tu da bi ostvarivali snove svojim suprugama
Muškarac bi kao supružnik trebao pomagati i biti potpora supruzi, kao i ona njemu, ali u konačnici, svatko je odgovoran za ostvarivanje vlastitih snova.
'Kao odrasla osoba shvatio sam da puno muškaraca i žena odrasta u krivim uvjerenjima, da imaju pogrešna očekivanja zahvaljujući porukama iz bajkovitih filmova koje su gledali kao djeca. Mnoge djevojčice traže prinčeve s kojima će živjeti sretno do kraja života. No, kad odrastu shvate da je brak timski rad, a ne čarolija za koju će se pobrinuti princ', zaključuje na kraju bračni savjetnik Aaron Anderson.