Znate li disati?

Veliki broj liječnika sve više ukazuje na blagodati pravilnoga disanja, ono smanjuje djelovanje stresa - glavnog uzroka mnogih fizičkih patnji.

10.10.2000.
16:09
VOYO logo


James Gordon, šef američke državne komisije za komplementarnu i alternativnu medicinu u Wshingtonu, koristio je tehnike disanja pri liječenju bolesnih od raka, na djeci s poremećajima u ponašanju i ratnim izbjeglicama s Kosova.
Nakon tridesetogodišnjeg proučavanja ove tehnike zaključio je da duboko disanje usporava rad srca, opušta mišiće i umiruje um.
Međutim, iako svatko zna disati, malo ljudi zna disati ispravno. Bebe su među sretnicima, one udišu i izdišu trbušno, a duboko disanje dobavlja upravo potrebnu količinu kisika za njegu svih stanica u tijelu.

Ipak, s vremenom stres čini svoje, mišići nam postaju previše napeti, dišemo ubrzano, većinom prsno, koristeći samo srednji i gornji dio pluća.
Gordon i njegova kolegica Nancy Harazduk tvrde da je put do pravog disanja tek udah od nas, pa ako želite okušati tehniku koja slijedi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lezite na pod, stavite knjigu na trbuh, duboko udišite dopuštajući potpuno rastezanje trbušnih mišića.
Gledajte kako se knjiga pomiče gore-dolje.
Sjednite i pokušajte isto bez knjige.

Ovo bi trebali prakticirati često tijekom dana, udišući barem tri puta duboko. Zanimljivo je da 70 posto tjelesnog otpada iznosimo putem disanja i kože.
Uza sve rečeno ne treba zanemariti ni sljedeće, kada je krv puna kisika bakterije i virusi teže napadaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo