ZNANSTVENICI U PANICI: /

Otkrili su da se divovski glečer na Antarktici topi puno brže nego što bi smio, a to bi moglo imati strašne posljedice

Image
Foto: NASA

Topla voda topi veliki ledenjak brže nego što se mislilo. Njegovim potpunim otapanjem svjetska razina mora porasla bi za tri metra.

22.3.2018.
13:33
NASA
VOYO logo

Na oceanu trenutačno pluta veći dio divovskog ledenjaka veličine Francuske nego što se to dosad mislilo, izjavili su znanstvenici, dodavši kako to povećava strahove da se led topi sve brže kako se klima zagrijava te tako značajno djeluje na rast razine mora, piše Daily Mail.

Image

Donji dio otopljen više nego što se mislilo

Glečer Totten jedan je od najvećih glečera na Antarktici te znanstvenici budno prate kako se topi zbog ogromne količine vode koju bi potencijalno mogao osloboditi. Pomoću umjetno stvorenih seizmičkih valova koji su pomagali znanstvenicima da 'pogledaju' kroz led, otkriveno je da na oceanu pluta više glečera nego što se to ranije mislilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na nekim lokacijama za koje smo mislili da su uzemljene, otkrili smo da glečer zapravo pluta", rekao je Paul Winberry sa Središnjeg sveučilišta u Washingtonu.

Image
Foto: nasa.gov

Radi se o važnom otkriću zato što su nedavne studije pokazale kako kroz donji dio Tottena već erodira topla, slana voda koja teče stotine kilometara u kopno nakon prolaska kroz podvodne tunele. Zbog toga se količina glečera koja se nalazi u vodi, a ne stijeni, povećava, što ubrzava i samo topljenje glečera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Winberry je rekao kako to što veći dio glečera pluta u sve toplijem oceanu objašnjava nedavne periode ubrzanog topljenja. "To bi moglo značiti i da će Totten biti osjetljiviji na klimatske varijacije u budućnosti", dodao je.

Većina plitke vode u ledenjacima

Ledenjaci su ogromna tijela gustog leda koji se stoljećima polako spuštaju niz planine, doline i obronke pod vlastitom težinom, i pritom preoblikuju teren ispod sebe. Oni sadržavaju ogromnu većinu Zemljine pitke vode, a njihovo topljenje najviše pridonosi rastu razine mora. NASA-ino promatranje između 2002. i 2016. pokazalo je kako je Antarktika gubila 125 gigatona leda godišnje, što je dovodilo do godišnjeg rasta razine mora od 0,35 milimetara.

Glečer Totten je nevidljiv iz zraka, jer je cijela Antarktika prektivena jednoličnim, više kilometara debelim pokrovom od snijega i leda. Zbog toga znanstvenici pokušavaju otkriti što se nalazi ispod njega, skriveno od pogleda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ben Galton-Fenzi iz Australskog antarktičkog odjela rekao je da glečer Totten sadrži dovoljno leda da podigne globalnu razinu mora za tri metra ako bi se cijeli otopio. "Od 1900. globalna razina mora porasla je oko 20 centimetara, a projekcije su da će do kraja stoljeća porasti za metar ili više, ali oko ovog postoje velike nesigurnosti, pa je upravo zbog toga proučavanje glečera važno", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KOBNO OTAPANJE LEDENJAKA: /

Prema NASA-inoj karti mogao bi biti potopljen i jedan hrvatski grad

Image
KOBNO OTAPANJE LEDENJAKA: /

Prema NASA-inoj karti mogao bi biti potopljen i jedan hrvatski grad

"Precizno mjerenje ledenjaka Totten vitalno je kako bi se promatrale promjene i razumjelo ih se u kontekstu prirodnih varijacije, a istraživanje je važan korak u procjenjivanju potencijalnog utjecaja na razinu mora u brojnim budućim scenarijima."

Instrumenti za mjerenje kretanja ledenjaka, njegove brzine i debljine, ostavljeni su na njemu 12 mjeseci kako bi prikupljali podatke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo