ZNANSTVENI SVIJET U PANICI: /

SAD donio odluku koja bi lako mogla izazvati masovnu paniku i razaranje

Image
Foto: AFP, Thinkstock

Ukinuta je zabrana istraživanja smrtonosnih bolesti, uz obrazloženje kako će nam njihovo istraživanje pomoći u borbi protiv opasnih patogena.

22.12.2017.
7:08
AFP, Thinkstock
VOYO logo

Poznata vam je ona tema iz filmova kada ludi znanastvenik stvori neku superbolest u svom laboratoriju koja zatim nekako iscuri van i izazove masovnu paniku i razaranja, piše Interesting Engineering.

Izgleda da bismo takvo što mogli uskoro gledati i u stvarnosti. Počevši od danas, Sjedinjene su Države ukinule zabranu stvaranja smrtonosnih virusa. Najvažnije pitanje koje putuje internetom je - je li to dobra ideja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontroverzni eksperimenti

Prije otprilike tri godine znanstvenici u SAD-u bili su u stanju uzeti bolest koja već je zarazna i učiniti je još gorom, a sve to u čisto 'znanstvene' svrhe. No pojedinci u Washingtonu su se opametili i odlučili zabraniti ovakve kontroverzne eksperimente. Oni su inače bili poznati pod nazivom "istraživanje dobivanja funkcije", a pokušavalo se promijeniti patogene kako bi bili još opasniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Direktor Nacionalnog instituta za zdravlje (National Institutes of Health - NIH) upravo je ukinuo zabranu, s objašnjenjem da će nam to pomoći u daljnjem razumijevanju i borbi protiv patogena. Konkretno, da bi nam trebalo omogućiti razviti strategije i učinkovite protumjere protiv "brzo razvijajućih patogena koji predstavljaju prijetnju javnom zdravlju", rekao je direktor NIH-a Francis S. Collins.

"Postoje biosigurnosni rizici povezani s ovakvim istraživanjima koji se moraju adekvatno razmotriti kako bi se shvatile potencijalne koristi", izjavili su iz NIH-a. Kako bi umirili zabrinute, iz NIH-a su obećali umanjiti rizike od potencijalno katastrofalnih događaja. Istraživanje potencijalno pandemijskih patogena (PPP) bitno je za zaštitu globalnog zdravlja i sigurnosti, tvrdi NIH. Kako bi znanstvenici dobili financijska sredstva potrebna za istraživanje PPP-a, morat će dokazati vlastima SAD-a kako će se istraživanja provoditi u sigurnim postrojenjima.

Potencijalna opasnost veća od koristi

Očekivano, mnogi u znanstvenoj zajednici nisu oduševljeni ovim vijestima. Biolog Richard Ebright sa Sveučilišta Rutgers bio je jedan od prvih koji je izrazio svoje neslaganje. "Nisam uvjeren da ovo nudi veću potencijalnu korist nego štetu."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KIM RAZVIO ORUŽJE KOJIM MOŽE S LICA ZEMLJE IZBRISATI TISUĆE LJUDI: /

'Prije će ga upotrijebiti nego nuklearnu bombu koju testira'

Image
KIM RAZVIO ORUŽJE KOJIM MOŽE S LICA ZEMLJE IZBRISATI TISUĆE LJUDI: /

'Prije će ga upotrijebiti nego nuklearnu bombu koju testira'

Problem i s najsavršenijim procedurama je da i dalje ne mogu predvidjeti utjecaj ljudske pogreške. Samo jedan maleni propust dovoljan je da imamo novu epidemiju kuge. I sam razlog uvođenja ove zabrane je slučajno izlaganje radnika neškodljivom uzorku superjake verzije ptičje gripe od prije nekoliko godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo