Riječ je o zvijezdi Betelgeuse, crvenom divu koji naglo gubi masu, a to je indikator da se zapravo ta zvijezda urušava. To nadalje znači da zvijezda ostaje bez goriva i da bi svakog trena mogla postati supernova, objasnio je dr. Carter za portal News.com.au.
Carter je objasnio da ćemo najmanje nekoliko tjedana nakon kolapsa zvijezde vidjeti drugo 'sunce' na nebu, a istovremeno je moguće je da u istom vremenskom razdoblju neće biti noći zbog te supernove i količine svjetla, prenosi Dnevnik.hr.
Iako je Carter kazao kako bi se sve navedeno moglo dogoditi 2012. godine, neki su autori i astronomi opovrgli takva nagađanja. Kažu, zvijezda može eksplodirati i za milijun godina, a tada svejedno neće ugroziti Zemlju jer se nalazi 640 svjetlosnih godina dalje od nas.
Inače, eksplozija Betelgeusea mogla bi iza sebe ostaviti neutronsku zvijezdu ili čak crnu rupu na 1.300 svjetlosnih godina od Zemlje. Carter je kazao da bi Zemlju u slučaju supernove zasule bezopasne čestice.
"Čestice će preplaviti Zemlju i ono što je bizarno, iako će supernova osvijetliti noćno nebo, 99 posto energije koju će ona osloboditi bit će te čestice, koje će prolaziti kroz naša tijela i Zemlju, bez ikakvog štetnog efekta", objasnio je Carter. Dodaje i kako bi kiša neutrina (čestica u pitanju), mogla bi biti i korisna za Zemlju jer neutrini doslovce proizvode zlato, srebro i sve teške elemente, poput uranija.
Vezani članak:
arti-201101100511006