SVIJET NA NOGAMA / Zašto je novi soj korone toliko jeziv? Supervarijanta je izgleda pokupila najgora svojstva svih dosadašnjih

Image
Foto: Shutterstock

Novi soj ima sve najgore mutacije dosadašnjih sojeva, a proteinski šiljak toliko mu je izmijenjen da će ga antitijela, bilo od cijepljenja bilo od prošlih preboljenja, teško prepoznati

27.11.2021.
9:12
Shutterstock
VOYO logo

Novi soj koronavirusa CoV-19, kojeg je Svjetska zdravstvena organizacija nazvala omicrom, digao je znanstvenike na noge, a zemlje ponovo zatvaraju granice kao i na početku izbijanja epidemije. 

Image
'AKTIVIRANA KOČNICA ZA OPASNOST' /

WHO dao ime novom soju koronavirusa: Europska Unija i SAD zatvaraju se za putnike iz Južne Afrike

Image
'AKTIVIRANA KOČNICA ZA OPASNOST' /

WHO dao ime novom soju koronavirusa: Europska Unija i SAD zatvaraju se za putnike iz Južne Afrike

Supermutant prijeti novim valom

Južnoafrička republika,  iz koje se virus originalno otkriven u Bocvani, širi tvrdi da su mjere nepotrebne, no znanstvenici strahuju kako bi ovaj supermutant mogao pokrenuti peti val pandemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupio sve najgore dosadašnjih sojeva

Omicron soj ima više od 50 mutacija, od čega su 32 na samom proteinskom šiljku.

Virus iz Bocvane ima mutacije K417N i E484A koje su slične onima u južnoafričkoj "beta" varijanti koronavirusa koji se pokazao "otpornijim" na cjepivo. No, ima i mutaciju N440K, koja je pronađena u delti, i S477N iz njujorške varijante koja je također prokazana kao ona koja može izbjeći antitijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to, ima i mutacije P681H i N679K koje rijetko dolaze skupa i zato se pretpostavlja da bi mogla biti otpornija na cjepivo. Pronađena je i mutacija N501Y koja virus čini zaraznijim, a ranije je zabilježena u alfa i beta varijanti.

Antitijela će teško prepoznati nove viruse

Ukratko, čini se novi soj je pokupio najgora svojstva svih dosadašnjih varijanti, te razvio i neke jedinstvene, a kako ima dvostruko više mutacija od delte na proteinskom šiljku, mogao bi smanjiti učinkovitost cjepiva, ali i zaštitu od prošlog preboljenja za 40 posto jer će antitijela puno teže prepoznati novi proteinski šiljak. Sadrži i dvije jedinstvene mutacije zbog kojih bi mogao i lakše ulaziti u stanice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek treba vidjeti stvarni učinak

Znanstvenici strahuju kako bi novi soj mogao uskoro postati dominantan, ali i ističu kako stvarni učinak novih mutacija još nije sa sigurnošću potvrđen u laboratoriju, a podaci o širenju  u stvarnoj populaciji daju i razloga za zabrinutost, ali i tračak nade.

S jedne strane, kako prenosi Daily Mail, varijanta virusa se s lakoćom širila po Južnoafričkoj republici, u kojoj su mnogi već preboljeli covid pa bi značila da novi soj lako zarazi i one koju su već preboljeli.  S druge strane, usprkos velikom broju zaraženih, u JAR-u je relativno mali broj hospitaliziranih, pa bi se moglo zaključiti da novi soj uglavnom izaziva blaži oblik bolesti. No i taj optimizam, kažu, treba uzeti sa zadrškom. Koliko je soj uistinu virulentniji od dosadašnjih varijatni moći se procijeniti za najmanje dva tjedna, a koliko je smrtonosan za najmanje šest tjedana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Počela ograničenja, ali virus je već u Europi

No WHO je ovaj soj označio kao razlog za zabrinutost a brojne države su već počele uvoditi ograničenja. Osim u Bocvani i Južnoafričkoj republici, virus je zabilježen u Hong Kongu, Izraelu i Belgiji.  Zbog toga, upravo se Afrika našla na udaru novih zabrana putovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Australija je u subotu uvela ograničenja osobama koje su boravile u devet južnoafričkih zemalja zbog zabrinutosti novim sojem koronavirusa "omicronom", pri čemu vlada zahtijeva 14-dnevnu karantenu i za australske državljane koji se vraćaju iz tih zemalja, rekao je ministar zdravstva Greg Hunt.

Države na koja se odnose ograničenja su Južna Afrika, Namibija, Zimbabve, Bocvana, Lesoto, Esvatini, Sejšeli, Malavi i Mozambik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svatko tko nije državljanin Australije ili njihova uzdržavana osoba, i bio je u afričkim zemljama u kojima je otkriven i raširen soj omicron u posljednjih 14 dana, neće moći ući u Australiju", objasnio je Hunt.

i Brazil zatvoren za šest afričkih država

Brazil će zatvoriti svoje zračne granice za putnike iz šest južnoafričkih zemalja, rekao je u petak šef kabineta brazilskog predsjednika Jaira Bolsonara, čime se i Brazil pridružuje nizu velikih zemalja koje su objavile takva ograničenja zbog pojave novog zabrinjavajućeg soja koronovirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Brazil će zatvoriti svoju zračnu granicu za šest zemalja u Africi zbog nove varijante koronavirusa. Zaštitit ćemo Brazilce u ovoj novoj fazi pandemije. Službena obavijest bit će objavljena sutra i stupit će na snagu u ponedjeljak", objavio je na Twitteru načelnik brazilskog stožera Ciro Nogueira.

U drugoj objavi na Twitteru napisao je da su šest zemalja za koje uvode zatvaranje granice Južna Afrika, Esvatini, Lesoto, Namibija, Bocvana i Zimbabve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brazilski zdravstveni regulator Anvisa preporučio je ranije u petak da se zabrane putovanja iz nekih afričkih zemalja zbog otkrivanja novog soja koronavirusa, te da strancima koji su bili u bar jednoj od tih šest afričkih zemalja u prethodnih 14 dana ne bi trebalo dopustiti da slete u Brazil, dok bi Brazilci koji dolaze iz tih zemalja trebali u karantenu.

Brazilsko ministarstvo zdravstva u petak je pak objavilo da novi soj "predstavlja potencijalnu buduću prijetnju, ali da je njegov epidemiološki učinak nejasan".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Bolsonaro je ranije tijekom dana rekao novinarima da razmišlja o poduzimanju mjera u vezi s tim sojem, ali je ponovio i da je protiv strogih ograničenja.

"Brazil ne može podnijeti još jedno zatvaranje. Nema koristi od straha", rekao je u Rio de Janeiru, dodajući da će poduzeti racionalne mjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojoj tehničkoj bilješci, Anvisa je rekla da strancima koji su bili u barem jednoj od šest afričkih zemalja navedenih u prethodnih 14 dana ne bi trebalo dopustiti da slete u Brazil, dok bi Brazilci koji dolaze iz tih zemalja trebali biti u karanteni.

EU, Velika Britanija i SAD također su najavile pooštrene granične kontrole zbog novog soja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog Omicrona i WTO odustao od sastanka

Zbog Omicrona je i Svjetska trgovinska organizacija-WTO objavila je da odgađa svoj prvi ministarski sastanak u četiri godine zbog pogoršanja zdravstvene situacije, čime je postala i prva velika diplomatska 'žrtva' novog soja koronavirusa nazvanog "omicron".

Ministri članica WTO-a trebali su se okupiti idući tjedan na sastanku, koji se smatra i testom važnosti te organizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz WTO-a su tim povodom rekli da su se članice kasno u petak složile da odgode ministarsku konferenciju, nakon što je nova varijanta koronavirusa dovela do ograničenja putovanja, koja će mnoge ministre spriječiti da stignu u Ženevu gdje se trebao održati taj sastanak.

Novi datum sastanka nije određen. Švicarska, gdje je u Ženevi sjedište WTO-a, u petak je zabranila izravne letove iz Južne Afrike i okolne regije te uvela testiranje i karantenu za putovanja iz drugih zemalja, uključujući Belgiju, Hong Kong i Izrael.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina dolazi zaražena

No pitanje je koliko će te mjere imati učinka.

Nizozemske zdravstvene vlasti priopćile su da su, na temelju prvih rezultata testiranja, među oko 600 putnika koji su u petak s dva leta stigli u amsterdamsku zračnu luku Schiphol iz Južne Afrike, vjerojatno deseci njih zaraženi koronavirusom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ti su putnici izolirani od drugih putnika u zračnoj luci zbog zabrinutosti zbog novootkrivenog soja koronavirusa nazvanog u petak "omicron".

Kada su u petak doputovali u Amsterdam na dva leta, putnici iz Južne Afrike su satima čekali u zrakoplovima te su potom testirani na koronavirus zbog zabrinutosti oko novog soja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz objavu prvih rezultata testova tih putnika, nizozemske zdravstvene vlasti priopćile su i da provode daljnja testiranja kako bi vidjeli jesu li ljudi zaraženi novim sojem koronavirusa.

Oko 600 putnika stiglo je u amsterdamsku zračnu luku Schiphol na dva KLM-ova leta u petak, a zatim se suočili sa satima čekanja i testiranja, a na temelju testiranja, nizozemsko ministarstvo zdravlja procijenilo je da bi među putnicima moglo biti oko 85 pozitivnih slučajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Putnici s pozitivnim rezultatom testa bit će smješteni u izolaciju u hotelu u ili blizu Schiphola", rekle su zdravstvene vlasti.

Nizozemska vlada zabranila je sva putovanja iz Južne Afrike u petak, a ministar zdravstva Hugo de Jonge rekao je da će svi putnici koji su već na letovima morati proći testiranje i karantenu po dolasku u Nizozemsku..

Odraničenja u 98 posto destinacija

No brojna ograničenja  već postoje

Novi sojevi koronavirusa 'održavaju' ograničenja putovanja u svim svjetskim regijama, pri čemu ograničenja još uvijek ima 98 posto svih odredišta u svijetu, a jedno od pet i dalje ima potpuno zatvorene granice, podaci su iz novog izdanja izvješća Svjetske turističke organizacije-UNWTO o ograničenjima putovanja.

U tom izvješću, objavljenom u petak, UNWTO upozorava da novi valovi pandemije negativno utječu na ponovno pokretanje međunarodnog turizma, što potvrđuju i podatkom da trenutno 46 destinacija ili 21 posto svih u svijetu imaju potpuno zatvorene granice za turiste, od čega je u 26 destinacija tako još od kraja travnja 2020.

Djelomično zatvorene granice za međunarodne turiste trenutno ima oko 55 ili 25 posto svih svjetskih destinacija, dok ih 112 ili 52 posto od međunarodnih turista zahtijevaju da po dolasku predoče PCR ili antigenski test.

Izvješće UNWTO-a pokazuje i kako se destinacije otvaraju cijepljenim međunarodnim turistima - 85 destinacija ili 39 posto svih u svijetu ublažilo je ograničenja za potpuno cijepljene međunarodne turiste, dok ih 20 ili 9 posto za ulazak turista traži obvezno cijepljenje.

Četiri države potpuno otvorene

Sva ograničenja za međunarodne turiste ukinulo je pak samo četiri odredišta - Kolumbija, Kostarika, Dominikanska Republika i Meksiko.

Kao i u prethodnim izdanjima UNWTO-ovog Izvješća o ograničenjima putovanja, i u najnovijem se pokazuje da regionalne razlike u pogledu ograničenja putovanja ostaju.

Azija i Pacifik tako su i dalje svjetska regija s najviše ograničenja i 65 posto potpuno zatvorenih destinacija za međunarodni turizam, dok je za razliku od toga Europa najotvorenija svjetska regija sa samo 7 posto odredišta potpuno zatvorenih granica, a slijede ju Afrika sa 9 posto, Amerike sa 10 posto i Bliski istok sa 15 posto.

"Tekući izazovi pandemije dodatno naglašavaju važnost nacionalnih tijela koja osiguravaju da se imigracijski postupci i zahtjevi pružaju pravodobno, pouzdano i dosljedno u svim informacijskim sustavima i platformama, kako bi se održalo povjerenje putnika i dodatno olakšala međunarodna mobilnost", poručuju iz UNWTO-a.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo