Iako Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navode da je mogućnost zaraze koronavirusom putem hrane, odnosno dodirivanjem kontaminiranih površina namirnica vrlo rijetka, neki zagonetni slučajevi kontaminacije u tvornicama za preradu i pakiranje hrane potaknuli su vlade i zdravstvene institucije da ipak istraže to pitanje.
Kina je, primjerice, utvrdila da su tragovi koronavirusa pronađeni na nekoliko uzoraka uvezenog mesa i morskih plodova iz Latinske Amerike i Europe, a daljnja ispitivanja pokazala su da virus može preživjeti na sirovoj hrani i njenom pakiranju nekoliko dana, pa čak i tjedana, prenosi N1. Svim slučajevima bilo je zajedničko to što je virus pronađen na smrznutoj ili rashlađenoj hrani pa to navodi na zaključak da niska temperatura omogućava virusu da preživi. Evo na kojim je namirnicama dosad utvrđeno prisustvo koronavirusa.
Losos
U lipnju su kineske vlasti pratile niz slučajeva koronavirusa do restorana u Pekingu. U prvim izvješćima navodi se kako se virus navodno proširio iz daske za rezanje hrane koja se koristila za pripremu sirovog lososa. Nova studija s Poljoprivrednog sveučilišta Južne Kine i Poljoprivredne akademije Guangdong u Guangzhou potvrdila je da su na smrznutim uzorcima lososa otkriveni tragovi virusa. Istraživači tvrde da je virus preživio do osam dana na temperaturi manjoj od 4 stupnja Celzijeva.
Pileća krilca
U kolovozu su kineske vlasti izvijestile da su pronašle tragove virusa na smrznutim pilećim krilima iz Brazila. Meso je testirano tijekom graničnog pregleda u gradu Shenzhen. Srećom, nijedan slučaj zaraze među ljudima nije povezan s tim proizvodima, a stručnjaci sveučilišta u Hong Kongu pretpostavljaju da su čestice virusa vjerojatno bile u ambalaži mesa.
Škampi
U kineskoj pokrajini Anhui utvrđeno je kako zamrznuti škampi uvezeni iz Ekbadora imaju tragove virusa na pakiranju
Svinjetina
U studiji iz Irske i Singapura kojom se ispituje stopa preživljavanja koronavirusa na nekoliko vrsta mesa, uključujući svinjetinu, utvrđeno je da je virus preživio najviše tri tjedna nakon kontaminacije na rashladnim uzorcima (4 °C) i smrznutim uzorcima (–20 °C i –80 °C). Istraživači su izjavili da, iako je rizik od prijenosa na ljude u takvim slučajevima minimalan, i dalje postoji potencijalna mogućnost.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.