Razgovor s astronautom Lucom Parmitanom trajao je kratko, dok je Međunarodna svemirska postaja prelijetala Zagreb (brzinom od oko 27000 km/sat na visini od oko 450 km), pa je moguće vrijeme komunikacije s astronautom bilo tek 11 do 12 minuta.
Unatoč smetnjama i šumovima u komunikaciji, učenici su uspjeli postaviti pitanja koja su pripremali još od listopada prošle godine, pa su upitali Parmitana što je najljepše što je vidio u svemiru, kako komunicira s obitelji, što astronauti rade u slučaju bolesti, kako izbjegavaju svemirsko smeće...
Prijavili se za sjajan projekt početkom 2012. godine, a usput naučili i nešto korisno i novo
Inače, kako su objasnili iz škole, ARISS (engl. Amateur Radio on the International Space Station) je zajednički projekt međunarodne radioamaterske unije IARU i svemirskih agencija Europske unije, USA, Kanade, Ruske Federacije, Japana, te još nekih država. U ime tih agencija sudjelovanje u ARISS projektu koordiniraju NASA i posebno povjerenstvo sastavljeno od radioamatera iz 9 država koje sudjeluju u programu 'Međunarodna svemirska postaja' ( engl. International Space Station ili ISS).
U realizaciji projekta omogućava se radio veza astronauta ISS-a s učenicima odabrane škole uporabom radioamaterske postaje i uz mentorstvo članova radioamaterske udruge. Tehnička škola Ruđera Boškovića zajedno s radioamaterskom udrugom Hrvatski DX klub iz Zagreba prijavila je namjeru sudjelovanja u projektu početkom 2012. godine, a prijava je prihvaćena nakon tridesetak dana s najavom da je vrijeme čekanja za realizaciju projekta do dvije godine.
Kako bi se učenici što bolje pripremili od listopada prošle godine, u suradnji s Hrvatskim DX klubom, 100 učenika škole prošlo je edukaciju za radioamatere, 60 je položilo potreban ispit i dobilo odgovarajuću potvrdu. Po završetku obuke, odabrano je 28 najboljih radioamatera koji će uspostaviti izravnu vezu s astronautom te svaki postaviti po jedno pitanje. Astronaut je također radioamater, priopćili su iz škole.