Tekuće staklo u spreju, odnosno kako je izum tehnički nazvan, ultra tanki premaz silicijskim oksidom, moglo bi biti spas za sve površine koje se žele zaštiti od prljanja - od odjeće koja postaje otporna na mrlje od vina ili masti, preko spomenika koji su otporni na grafite, ptičje izmete i vremenske uvjete, do biljaka koje ipak mogu disati kroz njega.
Silikonski dioksid, koji je inače sastavni dio stakla, dobiva se iz kvarcnog pijeska. Spreju se dodaje voda ili etanol i nikakav drugi aditiv, ovisno o površini koju se želi štititi.
Sprej je izumljen u Turskoj, a patent je u vlasništvu njemačke tvrtke Nanopool, koja već pregovara o njegovoj široj upotrebi.
Sprej stvara vrlo tanki, vodonepropusni sloj na materijalu na koji se nanese, debeo svega 100 nanometara. Sloj je fleksibilan i kroz njega se može disati. Navodno je i potpuno ekološki prihvatljiv i netoksičan, a osim što ne propušta vodu, otporan je i na vrućinu, UV zračenje i kiseline.
Sloj silicija, tvrde proizvođači, jednostavno sprječava upijanje tekućina i mrlje ne mogu prodrijeti u površinu, zbog čega je sprej i antibakterijski, jer bakterijama ne omogućava da se zavuku u površinu i razmnožavaju.
Sprej ispituju ili su već testirale kompanije koje se bave preradom hrane, ugostiteljskim uslugama, bolnice, ali i udruga britanskih vojnih groblja, koja želi vidjeti hoće li biti učinkovit u zaštiti vapnenačkih spomenika.