Znanstvenici iz Gruzije još su 2009. godine u blizini nalazišta Tbilisija pronašli nekoliko lubanja hominida, te ih nazvali Dmanisi hominins. Pronašli su ukupno pet lubanja, od kojih su četiri imale čeljusti. Uz njih su našli i alat napravljen od kamena.
Procjenjuje se da su lubanje stare oko 1,8 milijuna godine, a predstavljaju dosad najstarije ostatke hominida ikad pronađene izvan Afrike.
Na temelju analiza znanstvenici iz Gruzije tvrde kako su Homo habilis, Homo rudolfensis i Homo erectus zapravo pripadnici iste evolucijske linije.
Proporcije odgovaraju modernom čovjeku
Već se dugo vremena smatra da su prvi hominidi iz Afrike bili pripadnici vrste Homo erectus, koji su već znali izrađivati kameno oruđe, no otkriće u Gruziji iz temelja mijenja uvriježenu povijesnu perspektivu.
Iako se isprva mislilo da su hominidi iz Gruzije primitivniji od onih u Africi, analiza lubanja pokazala je kako i on pripadaju vrsti Homo erectus. Riječ je navodno o našim precima čije proporcije odgovaraju proporcijama modernog čovjeka te nalazi pokazuju da je Homo erectus migrirao i u Aziju, tvrde znanstvenici.
//www.youtube.com/embed/3-5FP7vUiHI
Uspoređujući lubanje iz Gruzije s onima iz Afrike došli su do zaključka kako između njih nema velike razlike. Iako su čeljust, čeone kosti i oblici lubanje različiti u nekim segmentima, sve su karakteristike unutar granica onog što se može očekivati od pripadnika iste vrste.
''Pronašli smo najbolji dokaz onoga što je bio rani homo'', rekao je David Lordkipanidze iz Gruzijskog nacionalnog muzeja.
No, mnogi se znanstvenici ne slažu s njima. Jedan od njih je i Fred Spoor sa Sveučilišta u Londonu koji je rekao kako metode analize koje su koristili nisu dovoljne da bi potvrdile kako je riječ o istoj vrsti.