UZIMAJU GA ISKLJUČIVO ZBOG ZDRAVSTVENIH RAZLOGA: /

Halucinogeni med

Image
Foto: Thinkstock

Svakoga proljeća, u određenim dijelovima svijeta pčele stavljaju jedan dodatak medu, koji mu daje neobične karakteristike.

15.11.2015.
10:55
Thinkstock
VOYO logo

Sakupljajući nektar rododendrona koji cvjeta u ovo doba godine, u svoj slatki proizvod stavljaju određene toksine koji prouzrokuju cijeli niz zanimljivih učinaka među ljudima koji ga konzumiraju.

Znan i kao 'ludi med', jako je tražen u određenim krugovima, navodno zbog medicinskih svojstava, iako konzumacija većih količina može prouzrokovati vrtoglavicu, halucinacije, slabost i brojne kardiološke učinke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj se med skuplja u pčelinjacima nekoliko određenih vrsta pčela, između ostalih himalajske medonosne pčele (Apis dorsata laboriosa), najveće pčele na svijetu, i između ostalog smatra se da ima afrodizijačka svojstva.

Može ubiti manje životinje

Neobične karekteristike ovoga meda prouzročene su grupom kemikalija pod imenom grajanotoksini, koji su prisutni u nektaru rododendrona. Iako nisu smrtonosni za ljude, mogu prouzročiti brojne simptome poput hipertenzije, i smatra se da su dovoljno jaki da ubiju neke manje životinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč tome što se med tradicionalno koristi u narodnoj medicini, znanstvena istraživanja nisu otkrila nikakva ljekovita svojstva grajanotoksina.

Ludi med se najčešće može pronaći u istočnoj Turskoj, a odgovoran je i za poraz tri rimska odreda u antičko doba.

Na Himalajima, med tradicionalno sakupljaju lokalna plemena, poput Gurunga iz Nepala, koji riskiraju svoje živote kako bi dočli do pčelinjaka, koji su smješteni na okomitim liticama. Ali nagrada se isplati, jer košnice u prosjeku sadrže oko 60 kilograma meda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

IFLScience/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo