Znanstvenici tvrde kako su uspjela ispitivanja tehnike umjetne oplodnje koja uključuje troje odraslih. Tehnika je, kažu, uspjela i kod životinja i kod ljudi, a omogućava roditeljima smanjenje rizika od niza bolesti mitohondrija.
Defekti mitohondrija pogađaju jedno od četiri tisuće djece te mogu uzrokovati rijetke i često fatalne bolesti, kao što su nedostatak karnitina, koji sprječava tijelo u korištenju masti za proizvođenje energije.
Mitohondriji imaju vlastitu DNA te se nasljeđuju samo od majke, tako da zamjena neispravnog mitohondrija u jajašcima mogao bi poštedjeti djecu teških bolesti. Prije tri godine tim znanstvenika vođen Shoukhratom Mitalipovom, biologom s Oregon Health & Sciences Universityja, uzgojila je u laboratoriju majmune koji su se najnormalnije razvijali tri godine nakon porođaja.
Ista ekipa sada je stvorila ljudske zametke u kojima svi mitohondriji dolaze od donora. "Možemo očekivati da će prvo zdravo dijete biti rođeno korištenjem ove metode kroz tri godine", kazao je Mitalipov, prenosi časopis Nature.