Najnovije je istraživanje pokazalo novi, nevjerojatno mali moždani implant koji bi potencijalno, kao sučelje, mogao upravljati cijelom egzoskeletom koristeći samo snagu misli.
Za razliku od nekih modernih sustava umjetnih udova koji spajaju ranije presječene živce na prostetiku, ovo sučelje je usađeno direktno u mozak jednom kratkom, niskorizičnom operacijom.
Veličine spajalice za papir, ovaj se uređaj smjesti u krvnu žilu a u stanju je snimati signale visoke kvalitete koje emitira motorički korteks, dio mozga odgovoran za koordinirane pokrete.
Uređaj je 190 dana testiran na ovci, jer motorički korteks tih životinja ima anatomiju sličnu ljudskome mozgu. Usađena elektroda snimala je električne signale korteksa, od kojih su neki bili proizvedeni na silu električnom stimulacijom prednjih udova ovce. Tako snimljeni signali zatim su uspoređeni s podacima koji se mogu komercijalno nabaviti.
Autori istraživanja zaključili su kako njihova elektroda snima signale korteksa jednako kvalitetno kao i tradicionalni načini. Što je još važnije, usađena elektroda nije prouzročila opasno grušanje krvi ili oštećenje krvne žile u kojoj se nalazila.
Kvaliteta snimki se s vremenom čak i poboljšavala, što se više elektroda usađivala u žilu.
S obzirom da je ugrađena elektroda bez problema snimala signale motoričkog korteksa ovce, autori studije počeli su spekulirati za što bi se mogla koristiti kod ljudi.
Jedan od glavnih znanstvenika i biomedicinski inžinjer na Melbournskom sveučilištu, dr. Nicholas Opie, izjavio je kako se njegov tim "nada postići direktnu moždanu kontrolu egzoskeleta za troje ljudi s paralizom", tijekom testiranja s ljudima, koji bi se trebali dogoditi 2017.
"Trenutačno se egzoskeleti kontroliraju ručnim upravljanjem preko joysticka kako bi se mijenjali razni oblici hodanja - ustajanje, počinjanje i prekid hoda, zaokret", dodaje Opie. "Naša elektroda biti će prvi uređaj koji će omogućiti direktnu kontrolu tih uređaja mislima."
Jedan od problema koji je tehnološko krilo američkih oružanih snaga, DARPA, pronašla s ovim tipom sučelja bio je teškoća dobivanja signala dovoljno visoke rezolucije iz ljudskog mozga.
I sami autori istraživanja tvrde kako nikada prije nije zabilježen uspješan pokušaj snimanja detaljne električne aktivnosti mozga tijekom dužeg vremenskog perioda pomoću usađenih elektroda.
Ali, ovo novo istraživanje naglašava kako usađene elektrode koje snimaju elektronske signale lokalnog neurološkog tkiva nije novi koncept - dugotrajno usađen umjetni pacemakeri i defibliratori već postoje.
Ovaj novi uređaj samo je neurološki ekvivalent tih uređaja, i izgleda da je uspio napraviti značajni napredak u kvaliteti i trajanju snimanja moždanih signala.
[polldaddy poll=9305