Naime, nastala crna rupa postojala je samo 30 femtosekindi, ili jedan kvadrlijunti dio sekunde. Kako atom pogođen roendgenskom zrakom ne privlači materiju iz okolice gravitacijom, već samo elektrone pomoću svog električnog naboja, eksplodirao je gotovo trenutačno.
U izvještaju Deutsches Elektronen-Synchrotrona (DESY) navodi se kako su znanstvenici koristili laser sa slobodnim elektronima Linac Coherent Light Source (LCLS) kojim su ciljali molekule metil-jodida (CH3I) ultra jakim roendgenskim svjetlom.
Pulsevi su bili jačine do 100 kvadrilijuna kilovata po četvornom centimetru, te su izbacili 54 od 62 elektrona iz molekule te tako stvorili molekulu čiji je pozitivni naboj 54 puta veći od elementarnog naboja.
Vjeruje se kako se radi o najvećem stupnju ionizacije ikada postignutom pomoću svjetla, tvrdi suautor Robin Santra iz DESY-a. No ionizacija se nije dogodila odjednom.
Pronađena najmanja crna rupa u svemiru!
"Puls x-zrake prvo je skinuo 5-6 elektona s atoma joda", objasnio je Santra. "Nastali jaki pozitivni naboj znači da tada atom joda isiše elektrone iz metilne grupe, poput neke vrste atomske crne rupe."
Ovako nastala sila koja djeluje na elektron čak je jače od sile oko tipične astrofizične crne rupe s masom deset puta većom od Sunca.