UBIJAJU DOSADU: /

Znanstvenici na Antarktici piju puno previše

Image

Život znanstvenika na Južnome polu jako je usamljen.

17.10.2015.
8:40
VOYO logo

Takve okolnosti zaledile bi i najtoplije srce, pa stoga nije čudno da mnogi traže utjehu u čašici.

Izvješće Nacionalne znanstvene fundacije (NSF) iz srpnja ove godine otkrilo je da i osoblje Postaje McMurdo, kao i osoblje Postaje Južni pol pati od raširenog problema alkoholizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Potrošnja alkohola u USAP-u može rezultirati nepredvidivim ponašanjem koje dovodi do tučnjava, neprimjerenog ponašanja, te dolaska na radno mjesto u alkoholiziranom stanju", navodi se u izvješću. Unatoč tome što u Postaji McMurdo postoje tri bara, otkriveno je da istraživači prave vlastito pivo, što je protivno USAP propisima.

Iako su konkretne brojke o potrošnji alkohola dosta neodređene, jedan od upravitelja ljudskim resursima procijenio je kako je "60 do 75 posto" disciplinskih mjera u kampu posljedica konzumacije alkohola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

Polarne duge noći

Dvije američke postaje na Antarktici imaju brojne zaposlenike, koji uključuju znanstvenike, inžinjere, vozače, graditelje, upravitelje i kuhare. Ljeti, McMurdo ima preko 1.000 stanovnika, ali zimi nema niti 200. Postaja Južni pol dosta je manja, te zimi nema niti 50 ljudi. Temperature mogu pasti i ispod -45°C u zimskim mjesecima, srpnju i kolovozu.

Iako ovo možda zvuči kao jedan veliki tulum ispod nule, postoji jako veliki kulturni jaz između znanstvenika i drugih zaposlenika, koji piju, jedu i druže se potpuno odvojeni jedni od drugih. Postoje dokazi i da uprava puno blaže disciplinira znanstvenike u usporedbi s drugim zaposlenicima.

NSF predlaže stroža pravila o konzumaciji alkohola na radnome mjestu, kao i rigoroznije testove za moguće pripite zaposlenike. Ali dok izvješće traži jednake disciplinske mjere za sve tipove zaposlenika, nište na ukazuje da USAP planira razmotriti emocionalni i psihološki učinak koji stvara rad u takvome ekstremnom okolišu.

IFLScience/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo