Kineska misija Chang’e 3 bila je prvo uspješno takozvano 'meko' slijetanje na Mjesec u posljednjih 37 godina. Svemirska sonda odnijela je na taj planet robota nazvanog 'Zec od žada' koji vrši geološka ispitivanja.
Jia Yang, zamjenik dizajnera sonde, otkriva za Glas Amerike da 'Zec od žada' sada ide na zapad, prema kamenu u obliku pramide, koji izgleda drugačije od ostalog kamenja. Kaže, to bi mogao biti dio nekog meteorita.
Nitko ne može prisvojiti Mjesec
Prije početka misije, kineski znanstvenici su opisali Mjesec kao potencijalni izvor minerala. No, trenutačno nitko ne može prisvojiti Mjesec, kaže Ian Crawford, profesor planetarnih znanosti na koleždu Birkbeck Sveučilišta u Londonu.
"Zakonski status Mjeseca se vodi članom 2. Međunarodnog sporazuma o svemiru iz 1967. godine, u kojem se državama izričito zabranjuje prisvajanje Mjeseca", kaže Crawford.
Sporazumom iz 1967. također je predviđeno da će samo države imati mogućnost lansirati ovakve misije, pa profesor Crawford napominje da je vrijeme da se sporazum obnovi. "U narednih nekoliko desetljeća, ekonomska eksploatacija Mjeseca bit će tehnički moguća. Čak i ako ne bude minerala koji se mogu iskopati, industrija svemirskog turizma dobija na popularnosti tako da možemo pretpostaviti da će porasti interes za slanje ljudi na Mjesec kao putnika koji plaćaju kartu. Ništa od toga se ne nalazi u Međunarodnom sporazumu iz 1967.", kaže Crawford.
SpaceShipTwo uspješno izveo treći supersonični probni let
Sa kompanijama poput Virgin Galactic svemirski turizam postaje sve realniji. Njihova letjelica SpaceShipTwo je nedavno treći put izvela supersonični probni let. Kompanije planira prve putnike povesti u svemir već ovog ljeta.
Kinesko lunarno sletanje otvorilo je razgovor o budućoj eksploataciji Mjeseca, ali znanstvenici se slažu da ta misija predstavlja novo, uzbudljivo poglavlje u istraživanju svemira, zaključuje Glas Amerike.