Tajnu najmoćnijih bljeskova u svemiru otkrio Hrvat

Zanimljivu studiju koja otkriva izuzetno dinamičan proces u kojem umiru masivnije zvijezde u svemiru objavio je u časopisu Nature hrvatski astrofizičar na sveučilištu u Valenciji, Petar Mimica.

1.12.2011.
11:31
VOYO logo

Snimke NASA-inog teleskopa Swift potaknule su hrvatskog astrofizičara Petra Mimicu i njegove kolege iz tima sa sveučilišta u Valenciji da provedu istraživanje neobično moćnih i trajnih bljeskova gama zraka.

Bljeskovi gama zraka su najjači bljeskovi u svemiru, a nastaju kada se velike zvijezde na kraju svog života urušavaju i oblikuju crne rupe te obično traju oko do 40 sekundi. No, teleskop Swift na Božić 2010. godine zabilježio je bljesak tijela nazvanog 'GRB 101225A', na udaljenosti od 5 i pol milijardi svjetlosnih godina, koji je trajao je duže od pola sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eksplozija ogromnih razmjera

Tada su Mimica i njegovi kolege zaključili da trebaju pronaći novu teoriju kojom će objasniti ovaj događaj te je tim krenuo s pretpostavkom da je 'GRB 101225A' nastao ''binarnom sustavu zvijezda'', spajanjem neutronske zvijezde s helijevom jezgrom divovske zvijezde. Putem simulacija tim je zaključio da je u posljednjoj fazi postojanja tog sustava neutronska zvijezda ušla u divovsku zvijezdu i toliko ju poremetila da je ova izgubila gotovo cijeli vodikov omotač, a sve je završilo stapanjem s helijevom jezgrom što je potaknulo eksploziju ogromnih razmjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim u Valenciji je istraživao i neka ranija promatranja te je otkriven još jedan primjer eksplozije iz 2006. godine koji je potvrdio njihove zaključke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo