SNAGA UVJERENJA: /

Placebo učinak je stvaran - čak i kad pacijenti znaju da je tretman lažan

Image
Foto: Thinkstock

Ljudi mogu osjetiti korist od tretmana za koji znaju da je lažan, ali prvo moraju vjerovati u moć tog tretmana, kažu znanstvenici.

27.7.2015.
16:11
Thinkstock
VOYO logo

Ali ima kvaka. Da bi bilo koristi od znanog placeba subjekte je trebalo uvjeriti da je tretman pravi, te im je trebalo ostaviti dosta vremena da se to uvjerenje učvrsti.

Oni kojima je rečeno da se radi o lažnom lijeku nakon samo jednog tretmana nisu nastavili osjećati olakšanje boli, otkrila je studija u SAD-u, ali oni kojima je rečeno tek nakon četvrtog tretmana nastavili su osjećati olakšanje boli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Još uvijek trebamo puno naučiti o kritičnim sastojcima placebo efekta", rekao je Tor Wager, stariji autor iz Sveučilišta u Colorado Boulderu, te dodao "Ono što sada mislimo je da placebo, da bi djelovao, zahtijeva i vjeru u tretman i iskustva koja su konzistentna s tim vjerovanjem".

Mozak reagira iako ne vjeruje

"Zbog takvih iskustava mozak nauči odgovarati na tretman kao na pravu stvar. Nakon što se učenje dogodilo, mozak može i dalje pozitivno odgovarati na placebo čak i ako više ne vjeruje u njega".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi testirali svoju teoriju, znanstvenici su podlaktice 54 dobrovoljaca izložili toplini - dovoljno visokoj da osjete jaku bol ali bez da im spale kožu.

Suautor Scott Schafer rekao je da su neke volontere morali odbiti jer su imali previsoki prag boli zbog rada u restoranima i naviknutosti na nošenje vrućih tanjura s hranom.

Nakon što su na sudionicima primjenili toplinu od 47.5°C, znanstvenici su na bolno mjesto stavili gel za koji su dobrovoljci mislili da sadrži analgetike.

U stvari, radilo se o najobičnijem vazelinu s plavom bojom za hranu. Zatim su, a da dobrovoljci ne znaju, smanjili toplinu tako da izgleda kao da tretman djeluje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

Da bi stvorili iluziju da primaju pravi analgetik, sudionike su zamolili da pročitaju formular lijeka ta da navedu imaju li problema s jetrom te uzimaju li neke druge lijekove.

Znanstvenici su otkrili da su četiri tretmana dovoljna da isteniraju mozak sudionika da osjete olakšanje boli od lažnog lijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vjerovali su da je tretman učinkovit u uklanjanju boli. Nakon tog procesa, dobili su placebo efekt", rekao je Schafer. "Testirali smo ih sa i bez tretmana na srednjem intenzitetu. Javili su da ih manje boli s placebom".

Rekao je da bi otkrića mogla otvoriti vrata novim načinima tretiranja ovisnosti o drogama, ili pomaganju u tretitanju boli kod odraslih i djece koji se oporavljaju od operacije i ovise o analgeticima.

"Ako dijete ima iskustvo da lijek djeluje, mogli bi ih skinuti s lijekova, ili zamijeniti taj lijek s placebom", izjavio je Schafer. Rekao je da je poznato kako placebo lijekovi mogu prouzročiti otpuštanje supstanci u mozgu koja ublažuju bol, te je pozvao na daljnja istraživanja.

Daily Mail/Magazin.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo