SIBIRSKA MASOVNA GROBNICA: /

Do sada pronađeno preko 550 kostiju vunastih mamuta

Image
Foto: Thinkstock

Masovna grobnica vunastih mamuta otkrivena je u zapadnom Sibiru, u blizini rijeke Ob, i peta je po redu pronađena u autonomnoj regiji Hanti-Mansi.

3.10.2015.
16:19
Thinkstock
VOYO logo

U najnovijem groblju mamuta pronađeni su ostaci barem 11 vunastih mamuta, ali moguće je da daljnja iskopavanja otkriju još.

Na istome su mjestu pronađene i kosti izumrlih vunastih nosoroga i pretpovijesnih jelena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prve procijene govore da su kosti stare između 10.000 i 30.000 godina, ali detaljnije će analize podrobnije odrediti starost, kao i zašto su sve te životinje umrle zajedno.

"Sudjelovao sam u ekspediciji. Još smo davno prije bili obaviješteni o postojanju tog mjesta, ali nismo mogli točno odrediti njegovu lokaciju", kaže Anton Rezvi, voditelj paleontološkog odsjeka Muzeja prirode i čovjeka u Hanti-Mansisku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Stigli smo, i srećom brzo pronašli točno mjesto. Dio je već odnijela rijeka, i kosti su ležale na ravnoj obali."

Rezvi kaže kako su sakupili preko 500 kostiju, jednu od vunastog nosoroga, tri od jelena, a ostatak od mamuta.

Kako su nastale?

"Ljudi već godinama uzimaju kosti kao suvenire i stoga nismo pronašli niti jednu kljovu, zub ili veliku kost. To je ono što najviše privlači ljude. Dobro je da smo pronašli mjesto s kojeg je rijeka odnosila kosti, tako da sad tamo možemo započeti s velikim iskopavanjima", rekao je Rezvi.

U Sibiru su već pronađene barem četiri masovne grobnice vunastih mamuta. To su Mamontovoje (Volčja Griva, područje Novosibirska), Šestakovo (područje Kamerova) Krasnojarskaja Kurja (područje Tomska) i Bereleh (Jakutija).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako su nastale? Jedna teorija tvrdi da su mamuti patili od nedostatka minerala, pa su očajnički tražili kalcij na mjestima gdje su mogli lizati sol. Stvorenja su patila od bolesti kostiju te su umirala na mjestima gdje su tražila olakšanje, nešto poput drevnih mamutskih toplica.

Druga teorija kaže da su ih drevni lovci uhvatili u zamku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sibirian Times/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo