Abdusamatov je ruski astrofizičar koji je šef projekta "Astrometrija", ruskog dijela Međunarodne svemirske postaje. Poznati je protivnik teorije o globalnom zatopljavanju i već je ranije pisao o svojoj teoriji po kojoj se zagrijavanje Zemlje događa zbog utjecaja povećanog zračenja Sunca. Svoju teoriju temelji na tome da se globalno zagrijavanje događa i na Marsu, što, po njegovom mišljenju, može značiti samo jedno - da je uzrok pojačano zračenje Sunca. Međutim, njegove teorije znanstvena zajednica nije prihvatila, a njegovi kritičari dokazuju da njegove tvrdnje nemaju uporišta ni u teoriji ni rezultatima promatranja.
Ipak, ruski znanstvenik ne odustaje, te je za RIA Novosti rekao: ''Već preko 17 godina globalna temperatura planeta ne raste, dolazi do stabilizacije temperature. Proces otopljavanja ne odvija se od 1997. Snaga Sunčevog zračenja se konstantno smanjuje od 1990. i nastavlja ubrzano opadati".
Prema njegovom mišljenju, krajem ove i početkom sljedeće godine trebao bi nastupiti početak epohe malog ledenog doba.
''Malo ledeno doba povezano je s promjenom intenziteta zračenja samog Sunca i ima interval od 200 godina. Grubo govoreći, dva stoljeća plus-minus 70 godina", rekao je.
Faza jakog zahlađenja
''To znači da će se prosječna temperatura na cijeloj Zemlji spustiti za otprilike 1,5 stupnja, i tada će nastupiti faza jakog zahlađenja malog ledenog doba. To se očekuje otprilike 2060. plus-minus 11 godina", istaknuo je sugovornik agencije.
Prema njegovim riječima, jako zahlađenje će prema približnim procjenama trajati 45-65 godina, nakon čega će nastupiti još jedan ciklus otopljavanja.