Rizik je moguć uglavnom u slučajevima prečeste uporabe mobilnih telefona. To konkretno znači, 30 minuta i više dnevno i to u razdoblju od 10 godina.
Udruga pokretnih komunikacija Hrvatske, u svom je priopćenju također upozorila kako je u prijenosu vijesti potrebno ispravno prevoditi tekstove koji se prenose kako bi se izbjeglo neistinito informiranje javnosti. Stoga su istaknuli sljedeće:
"1. Međunarodna agencija za istraživanje kancerogenih bolesti (IARC) 31. svibnja 2011., godine klasificirala je izloženost elektromagnetskom polju nastalom uporabom bežičnih telefona koji koriste RF spektar kao moguće kancerogenu za ljude. Isto se temelji na povećanom riziku obolijevanja promatrane grupe od bolesti glioma, malignog tipa tumora mozga, a povezanog s uporabom bežičnih telefona. IARC je rekla sljedeće: 'Dokazi su revidirani kritički, i općenito ocijenjeni kao ograničeni na korisnike bežičnih telefona, a na gliome i akustičke neurone, te su nedovoljni za donošenje zaključaka za druge tipove kancerogenih oboljenja. Također, dokazi za profesionalnu izloženost i izloženost u okolišu su također nedostatni'.
2. S obzirom na gore navedeno, UPKH smatra kako vijesti koje govore kako mobiteli izazivaju rak nisu točne, jer IARC klasifikacija samo sugerira da je rizik moguć, ali ne i vjerojatan, i to u slučajevima značajne uporabe mobilnih telefona. Jednostavno govoreći, ova znanstvena procjena je identificirala neke dokaze koji mogu upućivati na povećani rizik. No, s druge strane navodimo da još uvijek nema konzistentnog dokaza u studijama provedenim na životinjama i stanicama."
IARC klasifikacija je znanstvena, kvalitativna prosudba koju trebaju ispitati nacionalne javne zdravstvene ustanove i Svjetska zdravstvena organizacija prije bilo kakvih javnih preporuka, stoji u priopćenju.
Iz Udruge također napominju kako je važno istaknuti i činjenicu da su zakonski propisi u Republici Hrvatskoj u području elektromagnetskog zračenja 6,25 puta stroži nego u Europskoj uniji.
Vezani članci:
arti-201106020155006 arti-201105310955006 arti-201102230220006