Istraživači su otkrili da su, u tom trenutku, obrasci temperature u tropskim predjelima opadali u skladu s obrascima ledenog doba na sjevernoj hemisferi.
Znanstvenici u časopisu Science izvještavaju da bi ugljični-dioksid iz atmosfere mogao biti ''karika koja nedostaje'' u objašnjenju ovog globalnog obrasca, pišu 24sata.info.
Pronalasci, kažu, otkrivaju ''proces povratnih informacija'' koji bi mogao biti povećan stakleničkim plinovima.
Ova karika povratnih informacija mogla je pojačati ledeno doba u sjevernoj hemisferi i promjene temperatura u tropima.
Profesor Timothy Herbert sa Sveučilišta Brown na Rhode Islandu, SAD, koji je vodio istraživanje, s kolegama u SAD-u i Kini analizirao je jezgre blata s morskog dna u četiri tropska oceanska bazena, Arapskom moru, Južnom kineskom moru, istočnom dijelu Tihog oceana i Atlantskom oceanu.
Jezgre blata nalaze se na dnu oceana više milijuna godina – kao sedimenti mrtvih biljaka i životinja koji su potonuli na morsko dno.
Analizom kemijskog sastava tog materijala, posebno kemijskih ostataka jednog drevnog i malog morskog organizma, znanstvenici su mogli proizvesti vremenski raspored temperaturnih promjena.
Tim znanstvenika ''našao je uzorak u nizu temperaturnih promjena'' – uzorak koji je počeo prije 2,7 milijuna godina, objasnio je profesor Herbert.
''Vremenski raspored i obujam temperaturnih promjena u sjevernoj hemisferi reproducirani su u tropskim temperaturama. Obrasci su nevjerojatno slični'', rekao je Herbert za BBC.
Dodao je kako je studija osigurala prvi direktni dokaz globalnog obrasca klimatskih promjena koji datira unazad skoro tri milijuna godina, pišu 24sata.info.