"San ima regenerativne učinke nakon produženog razdoblja budnosti ali povećava i neurokognitivne sposobnosti u usporedbi s tim kakve su bile prije popodnevnog odmora", objasnio je Matthew Walker, profesor psihologije na Sveučilištu Berkeley i glavni autor istraživanja predstavljenih na godišnjoj konferenciji Američke udruge za napredak znanosti, okupljene proteklog vikenda u San Diegu.
Za to istraživanje znanstvenici su ispitali 39 mlade odrasle osobe podijeljene u dvije skupine od kojih se jedna odmarala a druga nje.
U podne svi sudionici su podvrgnuti mentalnim ispitivanjima namijenjenim posebno aktiviranju hipokampusa, područja mozga koji pomaže skladištenju informacija. Obje skupine imale su identične rezultate.
U 14 sati pripadnici skupine zadržani kako bi se odmorili, otišli su spavati tijekom 90 minuta dok su ostali ostali budni.
Kasnije u danu, u 18 sati, svi sudionici ispitivanja nanovo su podvrgnuti nizu mentalnih vježbi u kojima su trebali memorizirati informacije.
Sudionici ispitivanja koji su imali sijestu, puno su bolje reagirali te su čak poboljšali svoje rezultate, istaknuli su istraživači.
Ti su rezultati u skladu s njihovom hipotezom prema kojoj je san potreban kako bi se kratkoročno ispraznilo memoriju u mozgu i napravilo mjesta za novu informaciju, kazao je Matthew Walker na prezentaciji.