OVO JE MOGUĆE SAMO U JAPANU: /

Dron leti iznad glava premorenih zaposlenika, pušta glasnu glazbu i tjera ih kućama

Image
Foto: Screenshot

Dron koji lebdi nad zaposlenicima i glasno im pušta glazbu kako bi ih prisilio da odu kući najnovije je djelo japanske robotike.

23.12.2017.
11:00
Screenshot
VOYO logo

Leteći robot 'T-Frend' leti nad onima koji ostaju raditi do kasno, te na sav glas svira melodije školske pjesme 'Auld Lang Syne', koja se u Japanu koristi kao objava da se trgovine zatvaraju. Ovaj bizaran stroj dio je napora države da smanji ozloglašeno dugo radno vrijeme u Japanu. No stručnjaci su ideju nazvali 'smiješnom', tvrdeći da će zaposlenici jednostavno svoj posao u tom slučaju odnijeti doma, piše Daily Mail.

Namjerno uznemiravanje na radu

Taisei, tvrtka za sigurnost i čišćenje iz Nagoye, jedna je od suautorica ovog sustava, a planira krenuti s 'T-Friend' uslugama u travnju sljedeće godine u suradnji s tvrtkom koja se bavi razvojem dronova Blue Innovation. "Ne možete baš raditi kada vam svako malo nad glavom leti dron, te pušta 'Auld Lang Syne' dok zuji okolo", rekao je direktor u Taiseiju Norihito Kato. "Naknada za unajmljivanje usluga ovog robota tek se treba javno objaviti, ali "ciljana cijena" je oko 4.500 dolara (29.000 kuna)", rekao je Kato.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedostatak radne snage

No stručnjaci i nisu pretjerano oduševljeni ovom idejom, koju smatraju jednostavno 'smiješnom'. Tako je Scott North, profesor sociologije na Sveučilištu u Osaki, izjavio za medije: "Čak i ako ovo robotizirano zlostavljanje natjera zaposlenike da napuste urede, oni će jednostavno odnijeti radni materijal sa sobom doma ako još nisu dovršili sve zadatke". North kaže kako je nužno smanjiti količinu potrebnog rada, bilo smanjivanjem broja zadataka koji troše previše vremena, ili zapošljavanjem dodatnih radnika. No drugo rješenje moglo bi biti problem, s obzirom na kroničan nedostatak radne snage u Japanu.

"Radi se o dosta smiješnoj stvari i tvrtke će to koristiti samo da bi se pokazalo kako nešto čine po pitanju pretjeranog broja prekovremenih sati", izjavio je Seijiro Takeshita, profesor menadžmenta i informacije na Sveučilištu Shizuoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
BRUTALNO IZRABLJIVANJE RADNIKA U JAPANU: /

'Ako ikome kažeš što radimo, ubit ćemo te'

Image
BRUTALNO IZRABLJIVANJE RADNIKA U JAPANU: /

'Ako ikome kažeš što radimo, ubit ćemo te'

Mnogi umiru zbog prekovremenog rada

Dron je opremljen kamerom koja snimke pohranjuje na SD karticu. Na taj način može se promatrati stanje u uredima u gotovo stvarnom vremenu. Uređaj je u stanju prepoznati svoju lokaciju na katu zgrade bez GPS-a. Nakon polijetanja, preleti uredske prostorije po unaprijed zadanoj ruti, te se vraća natrag. Kreatori T-Frenda namjeravaju dati dronu mogućnost prepoznavanja lica, kako bi mogli znati tko točno ostaje u uredu nakon završetka radnog vremena, te kako bi mogli prepoznati uljeza.

Japanska vlada pokušava promijeniti kulturu u kojoj se dugi radni sati percipiraju kao dokaz vjernosti i predanosti tvrtki. Svake godine u Japanu dugi radni sati odgovorni su za više desetaka smrti koje su posljedica moždanih i srčanih udara, kao i samoubojstava. Tako je u veljači država pokrenula program 'Premium petak', u kojem potiče zaposlenike da krenu ranije doma u zadnjem petku u mjesecu, s dvostrukim ciljem umanjivanja prekovremenih sati i poticanja potrošnje. No plan je propao jer su mnogi tvrdilia kako upravo tog dana imaju najviše posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo