Poznati i pod nazivom 'oružje direktne energije', laseri će biti u stanju uništiti neprijateljske projektile i bespilotne letjelice, pa čak bi i srušiti neprijateljske borbene avione.
"Vjerujem da ćemo jako skoro imati oružje direktne energije koje ćemo moći staviti na lovca", izjavio je general zračnih snaga Hawk Carlisle na konferenciji Air Force Association Air & Space, i dodao: "Taj dan je puno bliže nego što većina ljudi misli."
Na konferenciji su se prikazali laseri niske snage koji se koriste za ometanje neprijateljskih senzora. Jedan se takav sustav od General Atomicsa može montirati na letjelice bez posade koje se trenutno koriste.
Ali američke zračne snage žele i laserska oružja težeg kalibra koja bi se trebala razviti unutar sljedećih pet godina: sustavi srednje jačine koji bi se koristili u obrambene svrhe protiv raketa i projektila, te laseri velike snage koji bi se koristili u ofenzivne svrhe.
Poznata agencija za napredno vojno istraživanje Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) procjenjuje da su prijetnje prema letjelicama, kako onima s, tako i onima bez posade, postale iznimno sofisticirane te da zahtijevaju jak odgovor. Osim korištenja u obrambene svrhe, laseri bi se koristili i u ofenzivnim misijama za precizne udare.
Tehnologija za smrtonosne lasere već postoji, ali oružja bi trebala biti lakša kako bi radila na borbenim zrakoplovima.
"Cilj programa HELLADS je razviti laserski oružani sustav snage 150 kilowatta koji je deset puta lakši i manji od sadašnjih lasera iste snage, što bi mu omogućilo integraciju u taktičku letjelicu na kojoj bi mogao uništiti kopnene prijetnje", objašnjava David Shaver iz DARPA-e.
HELLADS razvija General Atomics u suradnji s DARPA-om, i najvjerojatniji je kandidat za oružje budućnosti američke mornarice. Sustav trenutno ulazi u fazu testiranja na terenu. Snage 150 kW, u stanju je uništiti ili teško oštetiti i ciljeve u zraku i na kopnu.
Pentagon potiče uvođenje laserskog oružja u sve vidove oružanih snaga. Mornarica je već postavila lasersko oružje na bojni brod USS Ponce. Ono brani brod ili tako što zasljepljuje neprijateljske senzore i operatere, ili tako što pregrije kritične komponente neprijateljskog oružja.
RT/Danas.hr