Iako bi rijetko tko očekivao da bi McDonaldsov Happy Meal mogao izliječiti bilo što, nova studija pokazuje kako bi se jedan ključni sastojak njegovih obroka mogao bolje koristiti u liječenju ćelavosti, piše IFLScience.
Učinkovita generacija folikula kose
Znanstvenici iz Nacionalnog sveučilišta u Yokohami otkrili su da mogu ponovo uzgojiti dlake na miševima koristeći kemikaliju kojom se pripremaju prženi krumpirići u Mcdonaldsu. Pomoću te kemikalije znanstvenici su bili u stanju masovno proizvesti "klice folikula kose" (HFG) što bi moglo dovesti do novog, učinkovitijeg tretmana gubitka kose i ćelavosti. HFG su stanice koje pokreću razvoj folikula, te ih se naziva 'svetim gralom' proučavanja gubitka kose. Klice, odgovorne za rast kose, do sada nisu nikada bile regenerirane, a ovaj su put znanstvenici uspjeli postići upravo tom.
Istraživanje, objavljeno u časopisu 'Biomaterials', pokazalo je kako su znanstvenici stvorili novu metodu kako bi masovno proizveli 5000 HFG-ova. Kada ih se transplantiralo u ćelave miševe, dlaka je uspješno rasla, pokazujući znakove "učinkovite generacije folikula kose i vlati".
Uspješna masovna proizvodnja
Znanstvenici tvrde da je ovo uzrok ćelavosti i sijede kose, jesu li na pragu otkrivanja lijeka?
Najveći uspjeh zapravo predstavlja mogućnost masovne proizvodnje HFG-a. "Ključ za masovnu proizvodnju HFG-a bio je izbor supstratnih materijala u kojima bi se smjestila kultura", izjavio je autor Junji Fukuda iz Nacionalnog sveučilišta u Jokohami. "Koristili smo kisik-propusni polidimetilsiloksan (PDMS) na dnu posude za kulturu, i to je radilo jako dobro."
Polidimetilsiloksan se dodaje ulju u McDonaldsu kako bi se spriječilo pjenjenje i špricanje ulja po zaposlenicima. Ako bi kapnulo na vas, posljedica bi bila opeklina, ne izliječena ćelavost. No spoj je korišten u studiji jer kisik lagano prolazi kroz ovu kemikaliju. "Ova jednostavna metoda vrlo je robusna i obećavajuća. Nadamo se da će poboljšati regenerativnu terapiju kose kod ljudi", dodao je Fukuda.