Od izbijanja epidemije, virus je mutirao vec vise od 50 puta. Sto se moze dogoditi?

Ako se sirenje epidemije izazvane Ebolom ubrzo ne zaustavi, virus bi mogao mutirati i postati jos opasniji, kaze americki predsjednik Barack Obama.

12.9.2014.
15:59
VOYO logo

Americki predsjednik Barack Obama najavio je u jednom TV-intervjuu da u Zapadnu Afriku zeli poslati americke vojnike i da je tamo neophodno hitno djelovati. U suprotnom bi moglo doci do mutacije virusa ebole, sto bi za posljedicu imalo njegovo jos brze prenosenje sa covjeka na covjeka, a to bi opet "mogla biti ozbiljna opasnost za SAD".

I zaista: sto virus dulje kruzi, vise mijenja svoj genetski materijal. "Kada se virus prenosi sa covjeka na covjeka, onda je pod pritiskom da se prilagodi drugoj osobi", kaze za Deutsche Welle virolog Jonas Schmidt-Chanasit s instituta Bernhard-Nocht u Hambrugu. On dodaje “da i samo jedna promjena genetskog koda moze imati velike posljedice“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mutacija primjerice moze povecati opasnost od infekcije virusom. To moze takoder dovesti do toga da bolest ranije izbije kod inficirane osobe ili da se drukcije razvija, tako da kod oboljelih cesce moze doci do upale mozga. U najgorem slucaju mutacija moze toliko promijeniti virus da se on ne prenosi samo preko tjelesne tekucine, nego i zrakom (kao gripa), sto bi imalo fatalne posljedice.

specijal-201012070191004-Epidemija ebole

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mutacija vise stotina puta

Medunarodni istrazivacki tim je analizirao genetski materijal 99 uzoraka virusa ebole. Uzrocnici potjecu od 78 pacijenata iz Siera Leonea kod kojih su lijecnici, u periodu od kraja svibnja i sredine lipnja, utvrdili da su zarazeni ebolom. Strucnjaci su okrili preko 300 genetskih promjena. Za vrijeme aktualne epidemije registrirano je 50 mutacija. Dakle, virus je na najboljem putu da se promijeni.

"Nekoliko mutacija je dovelo do promjene redosljeda aminokiselina u proteinima koje prizvodi virus", kaze Stephen Gire, znanstvenik na americkom Broad institutu i sveucilistu Harvard u Bostonu. U strucnom casopisu "Science" se navodi kako se takve promjene odnose i na nasljedni materijal, koji je vazan za dijagnosticiranje ebole. Ukoliko upravo tu dode do daljnjeg mutiranja virusa, to bi u buducnosti moglo otezati njegovo dijagnosticiranje.

Znanstvenici iz svega ovoga daju naslutiti da ce daljnje sirenje epidemije virusu dati mogucnost prilagodbe novim okolnostima. To naglasava neophodnost potrebe za sto brzim djelovanjem i suzbijanjem epidemije.

http://www.dw.de/%C5%A1to-donosi-mutacija-virusa-ebole/a-17917323

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo