NIJE ERUMPIRAO VEĆ 600.000 GODINA: /

Velika panika u Yellowstoneu, nastala misteriozna pukotina

Image
Foto: afp

U blizini supervulkana Yellowstone pojavile su se pukotine u stijenama koje se šire.

22.7.2018.
11:17
afp
VOYO logo

Pukotina koja se pojavila u Nacionalnom parku Grand Tenton, udaljenom samo 100km od vulkana Yellowstone, prouzročila je hitno zatvaranje cijelog područja, piše Daily Mail.

Stručnjaci su otkrili širenje pukotina u stijenama, koje geolozi sada pažljivo prate. Nije poznato kako su pukotine nastale, ali cijelo je to područje, koje sjedi iznad supervulkana Yellowstone, hitno zatvoreno. Iako nije eruptirao već preko 600.000 godina, znanstvenici se trude što bolje razumjeti Yellowstone u nadi da bi mogli predvidjeti sljedeću erupciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednja erupcija prije 630.000 godina

Glasnogovornik Nacionalnog parka Grand Teton u Wyomingu rekao je kako se još ne zna koliko će dugo područje biti zatvoreno. "Hidden Falls i Inspiration Point trenutno su zatvoreni zbog povećane mogućnosti urušavanja stijena", navodi se u izjavi. Hidden Falls je 30-metarski vodopad u blizini istočnog kraja kanjona Cascade a Inspiration Point je mjesto iznad jezera Jenny. "Područje je zatvoreno 10. srpnja kako bi se zaštitila sigurnost ljudi nakon što je zamijećeno širenje pukotina u stijenama."

Po druga područja parka i dalje su otvorena za javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Park se nalazi u blizini potencijalno razarajućeg vulkana Yellowstone. Vulkan je imao ogromne erupcije prije 2,2 milijuna, 1,3 milijuna i 630.000 godina. Kada je posljednji put eruptirao, supervulkan je proizveo jedan od najjačih znanih eksplozija u povijesti Zemlje, te je izbacio preko 2.000 puta više pepela nego Mt. Helen 1980., kada je poginulo 57 ljudi.

Yellowstone se trenutno ponovo puni jer se njegove komore s magmom pune rastopljenim stijenama iz zemljinog plašta, ispodpovršinskog sloja kore.

Punjenje komora magmom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog je mjeseca otkriveno kako su znanstvenici smislili novi način otkrivanja koliko brzo se nakuplja magma ispod supervulkana. Ova tehnika omogućuje stručnjacima preciznu procjenu količine magme koja ulazi u supervulkan. Iako ova metoda ne momogućuje predviđanje kada će Yellowstone eruptirati, mogla bi pomoći da bolje razumijemo kako vulkan prikuplja magmu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici s Državnog sveučilišta Washington kažu kako ti bazeni rastopljenih vulkanskih stijena rastu u komorama s magmom te da su ključne u procesu erupcije. "to je ugljen u peći koja zagrijava sve", rekao ej suautor studije profesor Peter Larson. "Ona zagrijava bojler. A bojler je ono što eksplodira. Ovo nam kaže što zagrijava bojler."

Nakon što se komore napune, vulkan može eksplodirati u svakom trenutku, od nekoliko mjeseci do više tisućljeća nakon što se sve komore ispune magmom.

Image
SUPERERUPCIJA KOJA ĆE UNIŠTITI CIVILIZACIJU PUNO JE BLIŽE NEGO MISLIMO: /

'Statistički, do sada smo imali sreće'

Image
SUPERERUPCIJA KOJA ĆE UNIŠTITI CIVILIZACIJU PUNO JE BLIŽE NEGO MISLIMO: /

'Statistički, do sada smo imali sreće'

Do erupcije dolazi kada komore s magmom prsnu, te izbace i do 1.000 kubičnih kilometara magme u zrak. Ključan element vulkanske razarajuće snage je eksplozivna vulkanska stijena bogata silikom zvana rhyolite koja se probija kroz koru tijekom erupcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo